Jak uszyć spódnicę z prostokąta?

Jak uszyć spódnicę z prostokąta?

Materiał na spódnicę szytą z prostokąta

Rodzaj materiału będzie zależał od charakteru spódnicy. Lekka i cienka bawełna będzie odpowiednia na ubrania wiosenno-letnie. Grubsze tkaniny sprawdzą się przy szyciu spódnic jesienno-zimowych i eleganckich. Dostępne są materiały w wielu kolorach i ciekawych wzorach. Dlatego każdy bez problemy znajdzie tekstylia odpowiadające indywidualnym upodobaniom. Samodzielne szycie spódniczki z prostokąta jest popularne wśród mam. Większość z nich bez problemu może uszyć te proste i różnokolorowe ubranka.

Przygotowanie tkaniny

Długość i szerokość potrzebnego do szycia materiału będzie zależała od rozmiarów osoby, dla której szyta jest spódnica. Długość tkaniny wyliczana jest ze wzoru - szerokość bioder plus około 50 cm. Trzeba pamiętać, że jeśli spódnica ma być bardzo marszczona potrzebne będzie więcej tkaniny. Dodatkowo należy zachować 5 cm na górną zakładkę oraz z każdej strony materiału po około dwóch centymetrów koniecznych do wykonywania przeszyć.

Szycie spódnicy z prostokąta krok po kroku

Szycie spódniczki najlepiej jest zacząć od wykonania górnej zakładki, w którą na końcu zostanie włożona gumka. Jeśli materiał jest rozciągliwy warto używać ściegów typu zygzak, w innych przypadkach całość można wykonywać ściegiem prostym. Na dole tkaninę trzeba podwinąć na szerokość około jednego centymetra i dół spódniczki jest już gotowy. W ten sposób przygotowany materiał trzeba złożyć na pół tak, aby krótsze boki równo się ze sobą stykały. Tkanina ma przylegać do siebie prawą stroną, czyli kolejne szycie będzie odbywało się po lewej stronie. Aby uniknąć przesuwania się materiału podczas dalszej pracy konieczne jest dokładne spięcie go szpilkami.

Kolejny krok to precyzyjne i równe zszycie dwóch końców tkaniny. Na tym etapie trzeba wykazać się szczególną starannością. Krzywy szew będzie bardzo widoczny i zniweczy całą pracę. Miejsce do wciągnięcia gumki należy zostawić bez zszycia. Po wykonaniu tego kroku dobrze jest materiał przeprasować, żeby sprawdzić, czy całość jest równa i nie wymaga poprawek.

Etap końcowy to oczywiście wciągnięcie gumki najlepiej za pomocą agrafki. Końce gumki trzeba związać. Następnie odbywa się ostatnie szycie, czyli zamaskowanie otworów przy gumce i spódnica z prostokąta marszczona w tali jest gotowa.

Jakie dodatki dobrać do spódnicy?

Osoby, które mają większe umiejętności mogą uszyć spódniczkę z różnymi zdobieniami. Dół spódnicy ładnie będzie prezentować się z koronkową falbanką. W talii dla ozdoby można dodać pasek lub szeroką gumkę dodatkowo przeszytą ozdobnym ściegiem. Bardzo ciekawie prezentują się spódnice z naszytymi kieszeniami. Oczywiście zamiast gumki można wykorzystać ekspres krawiecki lub uszyć spódniczkę zapinaną na ozdobne guziczki.