Filtry

Dostępność

Dostępność

Szpilki i agrafki

Każdy krawiec bez względu czy jest profesjonalistą, czy amatorem posiada swój niezbędny do szycia zestaw akcesoriów krawieckich. Znajdują się w nim między innymi nożyczki, igły, centymetr, nici, naparstek i szpilki krawieckie. Bez tych ostatnich krawcowa ciężko byłoby zachować prawidłowy kształt użytego ubrania i nanosić poprawki na gotową koncepcję.

Znaleziono 7 produktów

Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Aktywne filtry

Rodzaje szpilek krawieckich

Szpilki to długie metalowe druciki zakończone po jednej stronie główką a po drugiej bardzo mocno zaostrzone. Szpilki mają różną długość i grubość. Różnią się też między sobą wielkością i kształtem główki. Cienki i krótkie szpilki mogą być używane do materiałów delikatnych, które łatwo uszkodzić. Grube i długie szpilki przydadzą się podczas szycia ubrań i elementów dekoracyjnych z bardzo grubych materiałów. Świetnie sprawdzą się na przykład przy płaszczach, kartkach i kocach. Zazwyczaj trzon Szpilki do ubrań jest z metalu. Szpilka wykonana ze złej jakości metalu będzie nietrwała i łatwo ulegnie wygięciu. Dlatego warto zwracać uwagę na to, od jakiego producenta jest oferowany zestaw akcesoriów.

Zastosowanie szpilek krawieckich

Szpilek do ubrań używa się zazwyczaj już na etapie wstępnego projektu ubrania. Często prototyp sukienki czy płaszcza powstaje na manekinie, na którym za pomocą szpilek układa się materiał w pożądany kształt. Dzięki temu projektant na pierwszym etapie pracy może zorientować się, czy dana tkanina pasuje do jego pomysłu. Kolejnym etapem jest przygotowanie materiału do szycia. Po zrobieniu wykroju krawiec szpilkami przytrzymuje materiał w miejscu szycia. Szpilki krawieckie zapobiegają przesuwaniu się materiału i zapewniają prawidłową linię szycia. Do szycia używa się szpilek o jak najmniejszych głównych, które mogą bez problemu zmieścić się przy ile maszyny. Szpilki krawieckie są niezbędne w przypadku robienia poprawek. Dzięki nim krawiec może dokładnie zaznaczyć miejsce szycia czy prucia. Kolorowe zakończenia szpilek, sprawiają, że są one widoczne i łatwo można odnaleźć zaznaczone do przeróbki miejsca. Dla ułatwienia pracy dostępne są magnetyczne poduszki na szpilki. Dzięki efektowi przyciągania szpilki położone na takiej poduszeczce nie rozsypią się i zawsze będą gotowe do ponownego użycia.

Ozdobne szpilki krawieckie

Rola szpilek nie ogranicza się tylko do zadań związanych z krawiectwem. Szpilki krawieckie są bardzo cenionym elementem artystycznej sztuki zdobienia przedmiotów. Dostępne są szpilki o bardzo dekoracyjnych i oryginalnych główkach. Ich ciekawy wygląd można wykorzystać przy dekorowaniu różnych styropianowych figurek. W tym zakresie najbardziej popularne są bombki na choinkę i wielkanocne pisanki. Do styropianu można przypinać wstążeczki, cekiny lub miniaturowe drewniane ozdoby. Efektowna główka szpilki będzie stanowiła interesujące wykończenie lub stanie się pierwszorzędną ozdobą. Podobną funkcję spełnią ozdobne szpilki przy tworzeniu ramki z tasiemki. 

Dekoracyjne szpilki przydadzą się także do zaznaczania odwiedzanych miejsc na mapie lub przypinaniu karteczek do korkowej tablicy.