Atłas

Atłas jest jednym z najpopularniejszych materiałów w branży ślubnej. Jego niezwykły wygląd, delikatność i gładkość zasługują na to, by stać się częścią sukien ślubnych, a także weselnych dekoracji. Z czego zrobiony jest atłas i czemu zawdzięcza swoje piękno?

Znaleziono 4 produktów

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Aktywne filtry

Atłas czerpie z tego, co najlepsze

Tkaniny atłasowe wykonane są z włókien innych materiałów. Najczęściej spotyka się tu przędzę bawełnianą, a także włókna wiskozowe. Atłas tworzy się specjalnym splotem atłasowym, dzięki czemu jest bardzo delikatny. Charakterystyczne dla niego jest to, że z jednej strony jest błyszczący i gładki, a z drugiej matowy. Początki atłasu sięgają aż do czasów Bizancjum. Od zawsze był uważany za luksusowy materiał dla najbogatszych. Warto jednak pamiętać, że wówczas atłas był najczęściej wykonywany z włókien jedwabnych, a to czyniło go towarem jedynie dla wybranych. Dzisiaj również można spotkać się z atłasem, w którym znajdziemy włókna jedwabne, jednak najczęściej zastępuje się je włóknami syntetycznymi o bardzo podobnych właściwościach. To sprawia, że jest materiałem o wiele bardziej dostępnym i ma szerokie zastosowanie.

Co można uszyć z atłasu?

Tkanina atłasowa może posłużyć do realizacji wielu projektów. Jest delikatna, bardzo ładna, dość odporna na zagniecenia i z powodzeniem może pełnić funkcje dekoracyjne. Jak ją wykorzystywać?

Suknie ślubne

Pierwsza przychodząca na myśl rzecz przy szyciu z tego materiału to właśnie eleganckie suknie ślubne. Tkanina atłasowa jest dla nich idealna, ponieważ charakteryzuje się lekkością, a przy tym jest bardzo elegancka. Z tkanin atłasowych można uszyć całość sukienki lub jedynie jej część, np. używając jej do zdobień i charakterystycznych wstawek.

Pościel

Do produkcji eleganckiej pościeli tkaniny atłasowe nadają się idealnie. Jeśli mają dobry skład, pozwalają skórze oddychać, więc sen jest przyjemniejszy i bardziej efektywny. Przy pościeli często używa się także satyny bawełnianej - wygląda bardzo podobnie i warto pamiętać, że to nic innego, jak jeden z rodzajów atłasu.

Ubrania

Atłasowe ubrania będą bardzo eleganckie i charakterystyczne. Atłas to idealny materiał na sukienki wieczorowe, można z niego uszyć piękne sukienki i damskie bluzki. Będą wygodne i komfortowe, a przy tym rzucające się w oczy.

Atłasowa bielizna

Z tego typu tkanin możesz także uszyć piękną bieliznę. Nawet największe domy mody chętnie z niego korzystają, jeśli chodzi o projektowanie najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych kompletów bielizny.

Zobacz także: tkaniny na bieliznęmateriały na pościeltkaniny na suknie ślubne