Melanż

Melanż polega na takim połączeniu nitek o różnych kolorach, aby uzyskać tkaninę o nieuporządkowanym zestawie barw. Bardzo ciekawy efekt daje melanż, w którym użyta przędza ma kontrastowe barwy, na przykład połączenie bieli z czernią lub niebieskiego z żółtym.

Znaleziono 50 produktów

Pokazano 1-24 z 50 pozycji

Aktywne filtry

Tkanina melanż - do czego ją wykorzystać?

Znaczenie melanżu jako tkaniny ubraniowej rośnie od momentu pojawienia się słynnych żakietów Coco Chanel. Melanż występuje zarówno w dzianinach przeznaczonych na ciepłe swetry, jak i w cienkich bawełnianych tkaninach na letnie sukienki. Kolorowa przędza nadaje tkaninom cech uniwersalnych, które można wykorzystać zarówno do szycia ubrań męskich i damskich oraz do tworzenia tekstyliów dla domu. Dzianina melanż ma duże znaczenie przy wyborze materiału na czapki i szaliki.

Melanże w całorocznej modzie

W modzie melanż oznacza pomieszanie stylów i fasonów. Dlatego wyśmienicie pasuje tutaj materiał o takim połączeniu nitek, które da efekt oryginalności i niepowtarzalności. Projektantom zależy, żeby każdy sezon charakteryzował się innymi trendami. Tkanina melanż idealnie pasuje do tej koncepcji, ponieważ za każdym razem można z niej stworzyć inne, zaskakujące i kreatywne projekty. Ta mieszanina i chaotyczność sprawiły, że melanże do slangu młodzieżowego weszły jako słowa odpowiadające definicji - impreza, balanga z dużą ilością alkoholu. W przemyśle tekstylnym melanż to po prostu pomieszanie kolorów.

Pomieszanie różnych rzeczy, czyli melanż w wystroju wnętrz

W projektowaniu wnętrz występuje kilka trendów. Jednym z nich jest łączenie ze sobą różnych stylów aranżacji. W tym wypadku dzianina melanż sprawdzi się w charakterze materiału na poduszki, koce lub narzuty. Tkanina melanż dobrze zaprezentuje się również w dekoracji okien. Pomieszanie różnych rzeczy odpowiada stylowi art deco, vintage oraz eklektycznym. Materiał melanż jest również chętnie używany jako tkanina obiciowa. Połączenie kilku kolorów jest niezwykle praktyczne, ponieważ na wielobarwnym materiale mniej widać zabrudzenia. Pomieszanie różnych włókien pozwala również na uzyskanie materiału tapicerskiego o bardzo mocnej strukturze i odpornego na zabrudzenia.