Koła Gospodyń Wiejskich

Koła gospodyń wiejskich są miejscami kultywowania i zachowania tradycyjnych obrzędów, obyczajów i miejscowej kuchni. Dzięki temu kolejne pokolenia mogą poznawać zwyczaje lokalnej społeczności i czerpać radość ze wspólnego spędzania czasu.

Znaleziono 118 produktów

Pokazano 1-24 z 118 pozycji

Aktywne filtry

Materiały na stroje ludowe

Ważnym elementem kultury ludowej są tradycyjne stroje. Na całym świecie, również w Polsce, niemal w każdej wsi zachowały charakterystyczne dla danego regionu kolory i wzory na ubraniach. W Polsce z kołem gospodyń wiejskich kojarzona jest tkanina w różnobarwne kwiaty. Długie spódnice oraz białe koszule z haftowanym kołnierzem, to nieodzowny symbol gospodyń. Strój wykorzystywany jest w trakcie folkowych występów oraz przy okazji prowadzenia warsztatów artystycznych lub kucharskich.

Kolorowe i tradycyjne materiały dla gospodyń

Wzór ludowy bukowiański, to materiał, który należy do najbardziej rozpoznawalnych i rozpowszechnionych. Charakteryzuje się intensywnym tłem w kolorze niebieskim, zielonym lub czarnym i naniesionymi na niego czerwonymi kwiatami. W licznych kołach gospodyń wykorzystuje się również sznurki jutowe oraz sznurki do makramy do tworzenia przedmiotów użytkowych oraz dekoracyjnych. Warsztaty prowadzą doświadczone gospodynie, które chętnie dzielą się swoją wiedzą. Tradycję podtrzymuje się dzięki wspólnemu spędzaniu czasu. Organizowane są spotkania na których panie gospodynie prowadzą zajęcia z przygotowywania dekoracji świątecznych, uczą wykonania miejscowych smakołyków i prezentują się w ludowych strojach.

Jakie tkaniny dla kół gospodyń wiejskich?

Do szycia strojów używane są tkaniny posiadające wzór charakterystyczny dla miejscowej tradycji. Zazwyczaj są to tkaniny kolorowe i białe. Do strojów powstają również dodatkowe akcesoria, na przykład czepki lub chusty. Bardzo liczy się dbałość o szczegóły projektu, tak aby współcześnie uszyty strój był jak najbardziej zbliżony do tradycyjnej, historycznej wersji.

Tekstylia na akcesoria w kołach gospodyń wiejskich

Do wyrobu akcesoriów używany jest sznurek z bawełny oraz płócienne tkaniny w naturalnych kolorach. Podczas wspólnych spotkań gospodynie oraz ich goście wspólnie wyszywają i haftują obrusy, ściereczki lub zasłony. Z cienkich sznurków wyplatane są zasłony oraz koronkowe elementy odzieży. Przed każdymi świętami koła organizują specjalne warsztaty, na których można spędzić czas, tak jak sto i więcej lat temu. Wciąż istniejąca tradycja powstawania kół propagujących lokalną kulturę, świadczy o tym, że pomimo upływu lat i coraz większej gonitwy za współczesnymi dobrami nadal szanowany i doceniany jest wkład minionych pokoleń.

Tkaniny ludowe w naszej ofercie

W sklepie internetowym dostępny jest szeroki wybór tkanin na ubrania i dekoracje ludowe. Bez problemu można skompletować tekstylia potrzebne do uszycia tradycyjnej odzieży oraz akcesoriów do kuchni oraz dekoracji dla domu. Za pomocą dostępnych sznurków można natomiast stworzyć inspirowane ludowością zasłony, pościel lub ozdoby do każdego pomieszczenia.