Len

Ostatnie lata to wielki powrót do natury. Coraz chętniej zaczęto sięgać po produkty zdrowe wytworzone zgodnie z zasadami eko. Taki trend jest również widoczny w przemyśle odzieżowym. Konsumenci coraz bardziej świadomie dokonują wyborów zakupowych i często decydują się na produkty naturalne. Dostępne są materiały wykonane w stu procentach z lnu. Takich rozwiązań poszukują zwłaszcza osoby, które chcą lub muszą ze względów zdrowotnych całkowicie wyeliminować sztuczne dodatki. Wytwarzane są też materiały lniane z domieszką innych włókien, naturalnych lub syntetycznych.

Znaleziono 35 produktów

Pokazano 1-24 z 35 pozycji

Aktywne filtry

Tkaniny lniane - zalety

Len jest rośliną, którą już w czasach starożytnych zaczęto używać do wyrobu tkanin. Obecnie pomimo bardzo dużej konkurencji materiały lniane nadal są bardzo popularne i wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Tkaniny lniane mają wiele zalet, za które zostały pokochane między innymi przez rodziców małych dzieci oraz wielbicieli ekologicznego sposobu życia. Materiały z lnu bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Dzięki temu nawet w upalne dni skóra nie poci się, a nadmiar wilgoci może swobodnie odparować. Lniane letnie sukienki pozwalają czuć się świeżo i czysto. Kolejną zaletą lnianych materiałów jest to, że są ich antyalergiczne. Tkaniny zrobione z lnu są bezpieczne dla osób skłonnych do uczuleń. Materiał nie podrażnia skóry i nie dopuszcza do niej alergenów i roztoczy. Z tego względu jedną z grup, które najchętniej sięgają po lniane wyroby, są rodzice małych dzieci. Dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu lniane tkaniny ulegają biodegradowalności i tym samym nie przyczyniają się do zaśmiecania Ziemi.

Materiał lniany i jego szczególne właściwości

Lniana tkanina zwraca na siebie uwagę naturalną barwą, która kojarzy się z łąką, słońcem i latem. Z pewnością, dlatego tkanin lnianych często używa się do szycia odzieży na upalne dni. Naturalny len jest przewiewny i doskonale wchłania nagromadzoną na skórze wilgoć. Len wykazuje właściwości antygrzybiczne i antyalergicznie, dzięki czemu jest bardzo chętnie wybierany przez rodziców na materiał dla ubranek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Co ważne przewiewność lnu nie przeszkadza mu chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zazwyczaj tkaniny wytwarzane z włókien lnu nie są barwione na mocne i ostre kolory. Zdecydowanie częściej odzież lniana jest w odcieniach stonowanych i kojarzących się z przyrodą. Tkanina len na metry sprzedawana jest w celu uszycia obrusów lub bielizny pościelowej. Ze względu na dużą wytrzymałość wykorzystywany jest również do szycia ściereczek kuchennych. Można przypuszczać, że tekstylia lniane będą cieszyć się rosnącym z każdym rokiem powodzeniem.

Tkanina lniana na odzież

Len używany jest do szycia odzieży przeznaczonej przede wszystkim na ciepłe miesiące. Naturalne tkaniny z lnu zapewniają przyjemną świeżość i przewiew. Dostępne są tkaniny w różnych barwach. Kolorami dominującymi na lnianych materiałach są biel, ecru oraz wszelkie odcienie brązu i szarości. Na letnich sukienkach i spódnicach pięknie prezentują się charakterystyczny dla lnu wzory kwiatów i roślin. Takie wzornictwo współgra z naturalnym charakterem tkaniny. Bluzki i koszule uszyte z lnu są antystatyczne, czyli nie wywołują nieprzyjemnego zjawiska elektryzowania się włosów. Tkaniny lniane są miękkie i miłe dla skóry, dzięki czemu noszenie uszytych z nich ubrań jest prawdziwą przyjemnością.

Len - materiał do wystroju domów

Dla miłośników naturalnego sposobu życia len stał się materiałem niezastąpionym również w trakcie szycia akcesoriów do ozdoby mieszkania. Tkaniny lniane mogą być użyte do wykonania dużych ozdobnych elementów. Świetnie prezentują się lniane zasłony w oknach oraz duże obrusy na rodzinnych stołach. Materiał z lnu jest odpowiedni do uszycia kompletów pościelowych oraz piżam. Dopełnienie akcesoriów wykonanych z lnu stanowią kuchenne ściereczki oraz małe dekoracyjne ozdoby do powieszenia na ścianie. Materiał z lnu jest bardzo wytrzymały i odporny na rozdarcia oraz przetarcia. Uszyte z niego elementy wystroju mogą być używane przez wiele lat.