Filtry

KOLOR

KOLOR

MOTYW / WZÓR

MOTYW / WZÓR

Dostępność

Dostępność

Tkaniny na markizy

Jest kilka sposobów na ochronę niewielkiego terenu przed deszczem lub nadmiernym nasłonecznieniem. Pergola stanowi element małej architektury i ustawiana jest zazwyczaj w ogrodach zarówno prywatnych, jak i w ogólnie dostępnych parkach miejskich.

Znaleziono 2 produktów

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry

Innym sposobem są duże parasole, które można przenosić i montować tam, gdzie akurat są potrzebne. Kolejnym rozwiązaniem są rozkładane markizy instalowane najczęściej na ścianach budynków. Wszystkie wymienione elementy pokrywane są specjalnymi tkaninami, które zapewnią odpowiednią dawkę cienia, a nieraz ochronią również przed letnim deszczem.

Co to jest markiza?

Markizy instalowane są przede wszystkim nad tarasami oraz balkonami. Mogą być też wykorzystane do zadaszenia ulicznych ogródków restauracyjnych lub placów zabaw dla dzieci. Markizy składają się z konstrukcji stalowej zawierającej mechanizm do zwijania materiału oraz z poszycia do markiz. Cechą charakterystyczną markiz jest możliwość ich zwinięcia. Zazwyczaj odbywa się to poprzez kręcenie korbką, do której dołączona jest linka połączona z materiałem. Dzięki takiemu rozwiązaniu osłonę można szybko zwinąć na przykład wieczorem po zamknięciu kawiarni lub na stałe po zakończeniu letniego sezonu.

Kolekcja tkanin markizowych

Dostępny jest szeroki wybór materiałów do markiz. Kolekcje tkanin markizowych składają się z tekstyliów dobrze chroniących przed słońcem, ale nie zupełnie szczelnych. Dużym urokiem markiz jest powstająca pod nimi gra promieni słonecznych z cieniem, który kojarzy się z ciepłymi wiosennymi i letnimi dniami. Tkaniny poszycia mogą być też całkowicie odporne na wodę i tym samym zupełnie nie przepuszczać promieni słonecznych. Wodoodporne poszycia do markiz sprawdzą się w ogródkach restauracyjnych oraz kawiarnianych. 

Materiał markizowy dobrany do otoczenia

Kolekcje tkanin markizowych występują w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w bardzo bogatym wzornictwie. Dzięki temu można dobrać taką tkaninę, która będzie pasowała do całości aranżacji tarasu lub ogródka. Najczęściej spotykanym wzorem na markizach są ciemne paski namalowane na jasnym białym, beżowym lub piaskowym tle. Klasyczne markizy mają daszki zakończone zgrabną falbaną, która nadaje całości lekkiego, zwiewnego nastroju.

Jakie funkcje spełnia markiza?

Markizy mają przede wszystkim chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Instaluje się je głównie nad przestrzeniami, które narażone są na intensywne operowanie słońca przez większą część dnia. Użytkowanie niechronionego tarasu lub balkonu ograniczałoby się wówczas tylko do opalania. Jedzenie lub bezpieczny relaks byłoby mało komfortowe ze względu na zbyt wysoką temperaturę. 

Jeśli do pokrycia markizy użyto materiału wodoodpornego, będzie spełniała także funkcję ochronną przed deszczem. W takim przypadku nawet podczas panowania niesprzyjających warunków atmosferycznych będzie można relaksować się, czytając książkę lub robiąc sobie krótką drzemkę. Markizy chroniące przed deszczem sprawdzą się też w kawiarnianych ogródkach, które nie będą musiały stać puste podczas letnich mżawek.

Markiza jest bardzo popularną formą zadaszenia i ochrony przed słońcem. Można ją spotkać w kawiarniach i lodziarniach oraz w ogrodach i na tarasach domów lub letnich willi. Materiał przeznaczony na markizy musi być funkcjonalny i ładny. Tkaniny markizowe występują w wielu kolorach oraz letnich wzorach.

Jak ochronić taras przed zbyt dużym słońcem?

W zimne i pochmurne jesienno-zimowe wieczory zawsze wraca się myślami do gorących letni dni. Niestety, kiedy przychodzi czas upałów okazuje się, że nie zawsze ma on tylko dobre strony. Mocno nasłoneczniony taras zamiast być główną atrakcją ciepłych dni stoi pusty i nieużywany. Wszystko za sprawą parzących promieni słonecznych. Dlatego warto pomyśleć o estetycznym i jednocześnie użytkowym zadaszeniu tarasu. Świetnie w tej roli sprawdzają się markizy. Przytwierdza się je do ściany domu lub do specjalnie przygotowanych konstrukcji. Dużą zaletą markizy jest to, że można ją składać. W dni chłodniejsze materiał zwija się ręcznie przy pomocy korbki lub automatycznie za pomocą pilota sterującego.  W zależności od wybranego rodzaju tkaniny markizowej ten typ zadaszenia może pełnić także rolę ochrony przed deszczem.  

Najlepsze tkaniny markizowe

Materiał na markizę powinien być wytrzymały na wiele niesprzyjających czynników. Przede wszystkim musi być odporny na rozdarcia i przetarcia. Markiza będzie kilkakrotnie zwijana i rozwijana, dlatego materiał nie może być bardzo gniotliwy i podatny na odkształcenia. Kolejną cechą tkaniny musi być zabezpieczenie przed działaniem promieni słonecznych. Niezabezpieczony materiał szybko straci kolor i ostrość barw. Markiza przez większość czasu będzie podlegała dużemu nasłonecznieniu więc ochrona przed promieniami UV, to jeden z podstawowych wymogów stawianych tkaninom markizowym. Zadaszenie stosowane na tarasie lub w ogrodzie jest też ochroną przed deszczem, dlatego tkanina na markizy  wytwarzana jest z włókien wodoodpornych. Woda zatrzymuje się na materiale, przyjmuje formę kropli i spływa w dół. Deszcz nie wsiąka w strukturę tkaniny.  

Kolorowy materiał na markizy

Markizy tarasowe i ogrodowe mają nie tylko chronić przestrzeń przed nadmiernym słońcem i deszczem, ale również dodawać jej uroku i koloru. Najbardziej popularnymi wzorami stosowanymi do letnich zadaszeń są różnokolorowe pasy. Wzór kojarzy się z lodziarniami i nadmorskimi kafejkami, dlatego ozdobione nim markizy zachęcają do odwiedzenia restauracyjnego ogródka i skosztowania letnich rarytasów. Bardzo lubiane są też tkaniny na markizy jednokolorowe, które komponują się z aranżacją tarasu lub ogrodu. Tkaniny markizowe dostępne są w bardzo szerokim wachlarzu barw, który zaspokoi gust i potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Gdzie zainstalować markizę?

Markizy są przewidziane przede wszystkim, jako osłona tarasu w domach jednorodzinnych. Jednak równie często można je spotkać na dużych balkonach w blokach. Tkaniny markizowe zdobią także sezonowe ogródki restauracyjne oraz kawiarniane. Stanowią typowo wiosenno-letni element architektury. W pozostałych miesiącach zazwyczaj są zwijane i zabezpieczane przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.