Nici

Nici to jeden z najważniejszych elementów sprawnego i dokładnego uszycia danej rzeczy. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na wybór nici, która będzie odpowiednia dla konkretnej maszyny oraz będzie pasować dla aktualnie wykonywanego projektu. Nie wszystkie nici nadają się do szycia maszynowego, a używanie niewłaściwej szybko doprowadzi do niepotrzebnych nerwów. Przed kupnem należy zapoznać się z informacją na opakowaniu mówiącą o przeznaczeniu i grubości konkretnej nici.

Znaleziono 391 produktów

Pokazano 1-24 z 391 pozycji

Aktywne filtry

Zestaw nici do szycia na maszynie, nici krawieckie

Nici różnią się od siebie składem, grubością, sprężystością i oczywiście kolorem. Podstawowy podział można dokonać na podstawie składu. Dostępne są nici szwalnicze i do użytku w domu wyrabiane z włókien naturalnych oraz sztucznych. Do nici naturalnych zaliczają się te zrobione z bawełny, jedwabiu lnu czy bambusowe. Nici sztuczne wyrabiane są najczęściej z poliestru. Wiele nici składa się mieszanki włókien naturalnych i sztucznych, na przykład bawełny i poliestru. Poliester sprawia, że nić jest bardzo mocna i trudniej ulega zerwaniu niż nici bawełniane. 

Dobór nici do materiału

Nici przeznaczone do szycia na maszynie są zazwyczaj mocniejsze niż te przeznaczone do prac ręcznych. Zwykła nić użyta w maszynie będzie się strzępić i często rwać, może nawet doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów maszyny. Nić należy dobrać do rodzaju materiału. Tkaniny elastyczne będą wymagały użycia nici bardziej rozciągliwych, które sprawnie dopasują się do materiału. Nici elastyczne przydadzą się też do szycia na owerloku zwłaszcza odzieży delikatnej takiej jak bielizna. Grube nici przydadzą się do szycia jeansu, skaju lub pluszu.  Dostępne są nici w wielu kolorach. Dzięki temu można wybrać nić niemal identyczną z używanym materiałem. Często nić jest wybierana specjalnie o innej barwie, tak żeby kontrastowała z kolorem materiału. Takie rozwiązanie stosowane jest na przykład w odzieży jeansowej. Dostępne są nici przeznaczone do haftowania. Ich charakterystyczną cechą jest występowanie w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Wiele z nich ma metaliczny połysk, dzięki czemu wykonany wzór zyskuje na ostrości. Nici krawieckie przeznaczone do różnego rodzaju maszyn- overlocka, hafciarki lub guzikarki - muszą być odpowiednio mocne, aby nie zrywały się podczas pracy. Nici szwalnicze zazwyczaj produkuje się w większych szpulkach niż te przeznaczone do pracy hobbystycznej.

Kolorowe nici krawieckie

Nici szwalnicze oraz zwykłe nici krawieckie charakteryzują się bardzo szerokim wyborem kolorów. Producent nici do maszyny oraz do wykorzystania w domu stara się, aby była możliwość idealnego doboru barwy do materiału. Wytwarzane są również nitki, które mają kolory typowo ozdobne - na przykład złote lub tęczowe. Barwa ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o nici szwalnicze, a zwłaszcza przeznaczone do haftowania. W tym przypadku zestawy kolorystyczne są niemal nieograniczone, aby można było bez problemu haftować wszystkie rodzaje dekoracji.

Zestaw krawiecki

Dla początkujących krawców dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w zestaw krawiecki. W takim zestawie znajdują się igły, nożyczki i nici, które umożliwią rozpoczęcie przygody z szyciem. Dobrze jest zaopatrzyć się w zestaw nici o klasycznych kolorach, które są najczęściej używane podczas prac domowych. Producenci oferują różne zestawy nici, które mają ułatwić pracę. Dostępne są zestawy jednokolorowe, które przydadzą się, gdy szyte są większe partie z tego samego materiału. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza zestawy z nićmi białymi i czarnym. Z kolei zestawy o wielu kolorach mogą być przeznaczone do szycia w danym sezonie. Na przykład zestaw ciemnych nici zawierających szarości, brązy i czerń przyda się do odzieży zimowej. Wiosną i latem o wiele bardziej sprawdzą się nici w zestawach jasnych - biel oraz jej odcienie i barwy pastelowe. Nici kolorowe są podstawą hafciarstwa. W tym obszarze są dostępne wielobarwne zestawy nici. które pozwalają na tworzenie najróżniejszych wzorów. W ofercie można także znaleźć komplety nici hafciarskich przeznaczone do wyhaftowania konkretnego obrazka - rośliny, domku lub owoców.