Filtry

Dostępność

Dostępność

Kordonki

Pojawienie się w sklepach ogromnej ilości kordonków o różnych barwach i grubościach jest odpowiedzią na powrót zainteresowania robótkami ręcznymi. Mogłoby się wydawać, że zajęcie, które pochłaniało czas kobietom w minionych latach, odeszło w niepamięć. Jednak ostatnie lata pokazują, że coraz więcej osób zaczęło zajmować się własnoręcznym dzierganiem na drutach lub szydełku.

Znaleziono 75 produktów

Pokazano 1-24 z 75 pozycji

Aktywne filtry

Robótki ręczne pozwalają się zrelaksować i spełnić twórczo. Dla wielu osób to wydawałoby się odchodzące w zapomnienie zajęcie, stało się źródłem zarobku i otworzyło drzwi do rękodzielniczego biznesu.

Co to jest kordonek?

Kordonek jest splotem co najmniej dwóch nici. Nazwa pochodzi od francuskiego słowo cordon, które oznacza sznur, tasiemkę. Nici są ze sobą bardzo mocno skręcone, dzięki czemu nie rozdzielają się podczas dziergania. Włókna używane do wyrobu kordonków pozyskiwane są zazwyczaj z bawełny lub jedwabiu. Jednak coraz większy udział w rynku mają kordonki wytwarzane z włókien sztucznych, takich jak poliester. Poliestrowe kordonki są zazwyczaj tańsze, ale mocne i trwałe. Kordonki występują w bardzo szerokiej palecie barw od jednolitych kolorów, po melanże i najróżniejsze zestawy ombre. Dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania posiadające wplecione błyszczące nici, cekiny lub inne miniaturowe ozdoby. Takie kordonki można wykorzystać przede wszystkim do wydziergania oryginalnych ozdób dekoracyjnych, zwłaszcza świątecznych.

Wybór odpowiedniego kordonka

Kordonki mają różną grubość, zależną od ilości splecionych ze sobą nici. Przed kupnem kordonków, dobrze jest zastanowić się, co będzie z nich robione, ponieważ ma to wpływ na rodzaj nici, którą powinno się nabyć. Wszystkie kordonki mają na opakowaniu podaną liczbę nici. Cyfra dwa oznacza, że kordonek spleciony jest z dwóch nici. Jest to najcieńszy kordonek. Będzie odpowiedni do zrobienia delikatnych gwiazdek, aniołków czy śnieżynek zdobiących świąteczną choinkę. Grubszy kordonek spleciony z trzech wątków przyda się przy dzierganiu serwetek, ozdób i cienkich letnich topów. Najbardziej popularnym rodzajem kordonka jest sznur spleciony z czterech nici. Można go używać zarówno do wyrobu serwetek i bieżników, jak i elementów ubioru: topów, chust czy cienkich kardiganów. Kordonki oznaczone numerem 3 i 4 będą idealnie pasować na własnoręczne wydzierganie zasłonek i firanek. Do wyrobu pledów, koców i poszewek na poduszki odpowiednie będą kordonki splecione z sześciu nici. Najgrubsze kordonki, dwunastki, przeznaczone są do tworzenia chodników, dywaników, grubych narzut.

Zastosowanie kordonków

Kordonki stosuje się do dziergania niemal wszystkich elementów konfekcji. Najbardziej popularne to oczywiście robione na szydełku topy, sweterki i chusty, ale również wymagające znacznych umiejętności sukienki. Kolejnym obszarem, gdzie można wykorzystać dziergane wyroby, to dekoracja domu. Na szydełku powstają oryginalne serwety, obrusy, firanki i elementy do dekoracji: osłonki na doniczki, ramki, ozdoby świąteczne. Własnoręcznie wydziergane za pomocą kordonków rzeczy, pozwalają na aranżację mieszkania we własnym, niepowtarzalnym stylu.