Ludowy

Folklor jest częścią narodowej kultury i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Znaleziono 16 produktów

Pokazano 1-16 z 16 pozycji

Aktywne filtry

W każdym powiecie działają zespoły taneczne lub muzyczne, które zachowują piękno tradycji dla kolejnych pokoleń. Jednym z elementów regionalnej kultury jest oryginalny strój. Tkaniny ludowe zwracają uwagę wyrazistymi kolorami oraz kwiatowymi wzorami

Zastosowanie tkanin z wzorami ludowymi

Materiały ozdobione tradycyjnymi wzorami charakterystycznymi dla danego regionu nabywane są przede wszystkim w celu uszycia ludowego stroju. Dzięki podtrzymaniu pamięci o dawnych obyczajach i zwyczajach potrzebne są nowe ubrania dla kolejnych osób zaangażowanych w szerzenie wiedzy o życiu minionych pokoleń. Tkaniny ludowe wykonywane są z materiałów, które wspaniale prezentują się w poszczególnych elementach garderoby takich jak spódnice, kamizelki, chusty lub męskie muchy. 

Wzory łowickie, górskie, bukowiańskie

Do najbardziej znanych wzorów należą te zaczerpnięte z tradycji góralskiej i łowickiej. Kolorowe tkaniny kelly krepa doskonale nadają się na odzież ludową. Uszyte z niej spódnice będą odświętnie i świeżo prezentować się podczas występów. Tkaniny imitujące folklor są również szeroko stosowane przez współczesnych projektantów. Powrót w modzie do tradycji odzwierciedla się poprzez wykorzystywanie ludowych wzorów w odzieży casualowej. Z tkanin o folkowym wyglądzie szyte są topy lub letnie bluzeczki. Kwieciste sukienki w mocnych kolorach nadają się na spacer po mieście oraz wieczorne wyjście do restauracji. Po barwne tkaniny tradycyjne chętnie sięgają osoby pewne siebie, które nie obawiają się kreatywnych stylizacji i niebanalnych połączeń.

Deseń ludowy na białym i kolorowym tle

Najczęściej tkaniny ludowe występują pod postacią kolorowych kwiatów naniesionych na białe, czarne, czerwone lub zielone tło. Ostre barwy przyciągają wzrok i zwracają na siebie uwagę. Idealnie prezentują się na akcesoriach. Dlatego torba zakupowa lub chustka uszyte z materiału ludowego z całą pewnością wybiją się spośród innych jednokolorowych dodatków. Stylizacje z użyciem tradycyjnych materiałów są nie tylko bardzo modne, ale podkreślają również zamiłowanie do polskiej lub regionalnej kultury. Tkaniny ludowe zwłaszcza z kwiatami na białym tle są również bardzo popularnym materiałem na bieliznę nocną. Uszyte z niej koszule do spania lub kolorowe nocne komplety od wielu lat mają grono swoich wiernych wielbicieli. Nic w tym dziwnego, ponieważ prezentują się niezwykle twarzowo i radośnie.

Wzór ludowy w aranżacji wnętrz

Kolejnym obszarem, w którym znajdują zastosowanie tkaniny ludowe jest aranżacja mieszkań. Poszewki na poduszki lub narzuty wykonane z takiego materiału są niezwykle silnym akcentem w salonie lub sypialni. We wnętrzach vintage lub w stylu polskiego dworku tradycyjne akcesoria to obowiązkowy dodatek, który podkreśli dawny charakter oprawy domu lub mieszkania. Jednak nawet nowoczesne lub obce kulturowo aranżacje mogą doskonale komponować się z tkaninami ludowymi z obszaru polski. Przykładem są kontrastowe łowickie lub góralskie dodatki we wnętrzach skandynawskich lub paryskich. Naturalny chłód tych projektów zostanie przełamany przez wzorzyste tkaniny pościeli lub pledów.