- Nowość
Lamówki i wypustki
Lamówka jest prostokątnym kawałkiem materiału wszytym najczęściej na brzegach ubrania. Podstawowym zadaniem lamówki jest zabezpieczenie końca materiału przed pruciem. Często lamówka pełni również rolę dekoracyjną.
Rodzaje lamówek
Pierwszy podział można zrobić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Do najczęściej używanych należą lamówki: bawełniane, jedwabne i wytworzone z materiałów syntetycznych. Zaletą lamówek bawełnianych jest ich wytrzymałość i dostępność w wielu kolorach. Bawełna jest delikatna i bezpieczna dla skóry. Wykonanymi z niej lamówkami można obszywać brzegi ubranek dla niemowląt, bez ryzyka podrażnienia lub uczulenia. Lamówki jedwabne używane są do strojów wieczorowych, eleganckich i uszytych z bardzo dobrej jakości materiałów. To właśnie nimi obszywane są suknie ślubne i welony. Błyszczący materiał jedwabnych lamówek doskonale pasuje do szykownych kreacji i gustownych smokingów. Lamówki poliestrowe lub z tkanin łączonych z poliestrem są bardzo wytrzymałe. Wszystkie paski dostępne są w różnych barwach, dlatego łatwo dobrać lamówkę pod kolor tkaniny. Taśmy mają różne kształty, które są uzależnione od brzegów tkaniny. Lamówka może być prosta, pofalowana lub mieć kształt zygzaka.
Lamówka - zastosowanie
Nadrzędną rolą lamówek jest zapobiegnięcie pruciu i zniszczeniu brzegów tkanin. W tym celu zakończenia rękawów dół spódnic lub sukienek obszywa się lamówką. Jest to zwłaszcza ważne w materiałach, które mają tendencję do rozwarstwiania, np.: dzianin. Lamówka może służyć też do podkreślenia linii brzegowej i jej usztywnienia. Takie lamówki stosuje się w marynarkach, żakietach lub płaszczach. Obszyte lamówką kołnierze ubrań nadają im eleganckiego charakteru i zapobiegają zagnieceniu.
Lamówka ma często charakter nie tylko praktyczny, ale również dekoracyjny. Taki efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu prostokątnych kawałków tkaniny w innym odcieniu niż materiał podstawowy. Dostępne są paseczki przeplatane metaliczną nicią lub z naszytymi cekinami. Zastosowanie ich na ubraniu nada mu zupełnie innego stylu i będzie ciekawym urozmaiceniem. Kolejnym zastosowaniem lamówki o typowo ozdobnej funkcji jest przyszywanie jej wzdłuż szwów na rękawie lub nogawce spodni. Naszyty w ten sposób prostokąt nadaje ubraniom modnego sportowego charakteru. Ten rodzaj zdobienia pojawia się nawet w damskich miejskich stylizacjach.
Kolejnym zastosowaniem lamówek jest wszywanie ich w miejscu łączenia tkanin. Naszycie tkaniny pozwala zasłonić niezbyt ładnie wyglądające miejsce szycia. Takie rozwiązanie stosuje się na przykład w wózkach dziecięcych i różnego rodzaju torbach i pokrowcach.
Lamówki bawełniane i inne - dlaczego warto je przyszywać?
Długie prostokątne paski służą do ładnego wykańczania brzegów tkaniny lub naszycia ozdoby na rękawie albo nogawce. Zachęcamy do wykonania projektu z lamówkami zwłaszcza na ubrankach dla dzieci. W tej sytuacji można eksperymentować z wzorami oraz układem pasków. Finezyjnie ułożone pasy pozwalają na nadanie starym ubraniom nowego, lepszego wyglądu. Odwiedzając stronę sklepu internetowego, warto zorientować się w aktualnych promocjach i wybrać najlepsze towary oraz akcesoria dla swojego pomysłu i wygodnie zamówić bez wychodzenia z domu.
Prosty sposób na samodzielne zrobienie lamówki
Jeśli lamówka ma być zrobiona z tego samego materiału co bluzka lub marynarka, trzeba naszykować odpowiednio długi pasek tkaniny. Lamówki robi się z prostokątów zakończonych skosem o wartości 45 stopni. Następnie końce z dwóch prostokątów układamy prostopadle do siebie i zszywamy w miejscu połączenia skośnych linii. W ten sposób można zrobić nawet bardzo długą lamówkę. Przed przyszyciem należy pamiętać o zaprasowaniu. Szyjąc paski warto wykorzystać specjalną stópkę do lamówek. Dzięki niej nie trzeba martwić się o równe wykonanie paska. Stopka pilnuje, aby materiały były przyszyte w równej odległości. W ten sposób można zrobić wykończenie firanki, sukienki lub spódnicy z koła. Na naszej stronie internetowej można zapoznać się z ofertą produktów z tej kategorii.