Filtry

Dostępność

Dostępność

Lamówki i wypustki

Lamówka jest prostokątnym kawałkiem materiału wszytym najczęściej na brzegach ubrania. Podstawowym zadaniem lamówki jest zabezpieczenie końca materiału przed pruciem. Często lamówka pełni również rolę dekoracyjną.

Znaleziono 89 produktów

Pokazano 1-24 z 89 pozycji

Aktywne filtry

Rodzaje lamówek

Pierwszy podział można zrobić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Do najczęściej używanych należą lamówki: bawełniane, jedwabne i wytworzone z materiałów syntetycznych. Zaletą lamówek bawełnianych jest ich wytrzymałość i dostępność w wielu kolorach. Bawełna jest delikatna i bezpieczna dla skóry. Wykonanymi z niej lamówkami można obszywać brzegi ubranek dla niemowląt, bez ryzyka podrażnienia lub uczulenia. Lamówki jedwabne używane są do strojów wieczorowych, eleganckich i uszytych z bardzo dobrej jakości materiałów. To właśnie nimi obszywane są suknie ślubne i welony. Błyszczący materiał jedwabnych lamówek doskonale pasuje do szykownych kreacji i gustownych smokingów. Lamówki poliestrowe lub z tkanin łączonych z poliestrem są bardzo wytrzymałe. Wszystkie paski dostępne są w różnych barwach, dlatego łatwo dobrać lamówkę pod kolor tkaniny. Taśmy mają różne kształty, które są uzależnione od brzegów tkaniny. Lamówka może być prosta, pofalowana lub mieć kształt zygzaka.

Lamówka - zastosowanie

Nadrzędną rolą lamówek jest zapobiegnięcie pruciu i zniszczeniu brzegów tkanin. W tym celu zakończenia rękawów dół spódnic lub sukienek obszywa się lamówką. Jest to zwłaszcza ważne w materiałach, które mają tendencję do rozwarstwiania, np.: dzianin. Lamówka może służyć też do podkreślenia linii brzegowej i jej usztywnienia. Takie lamówki stosuje się w marynarkach, żakietach lub płaszczach. Obszyte lamówką kołnierze ubrań nadają im eleganckiego charakteru i zapobiegają zagnieceniu. 

Lamówka ma często charakter nie tylko praktyczny, ale również dekoracyjny. Taki efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu prostokątnych kawałków tkaniny w innym odcieniu niż materiał podstawowy. Dostępne są paseczki przeplatane metaliczną nicią lub z naszytymi cekinami. Zastosowanie ich na ubraniu nada mu zupełnie innego stylu i będzie ciekawym urozmaiceniem. Kolejnym zastosowaniem lamówki o typowo ozdobnej funkcji jest przyszywanie jej wzdłuż szwów na rękawie lub nogawce spodni. Naszyty w ten sposób prostokąt nadaje ubraniom modnego sportowego charakteru. Ten rodzaj zdobienia pojawia się nawet w damskich miejskich stylizacjach.

Kolejnym zastosowaniem lamówek jest wszywanie ich w miejscu łączenia tkanin. Naszycie tkaniny pozwala zasłonić niezbyt ładnie wyglądające miejsce szycia. Takie rozwiązanie stosuje się na przykład w wózkach dziecięcych i różnego rodzaju torbach i pokrowcach.

Lamówki bawełniane i inne - dlaczego warto je przyszywać?

Długie prostokątne paski służą do ładnego wykańczania brzegów tkaniny lub naszycia ozdoby na rękawie albo nogawce. Zachęcamy do wykonania projektu z lamówkami zwłaszcza na ubrankach dla dzieci. W tej sytuacji można eksperymentować z wzorami oraz układem pasków. Finezyjnie ułożone pasy pozwalają na nadanie starym ubraniom nowego, lepszego wyglądu. Odwiedzając stronę sklepu internetowego, warto zorientować się w aktualnych promocjach i wybrać najlepsze towary oraz akcesoria dla swojego pomysłu i wygodnie zamówić bez wychodzenia z domu.

Prosty sposób na samodzielne zrobienie lamówki

Jeśli lamówka ma być zrobiona z tego samego materiału co bluzka lub marynarka, trzeba naszykować odpowiednio długi pasek tkaniny. Lamówki robi się z prostokątów zakończonych skosem o wartości 45 stopni. Następnie końce z dwóch prostokątów układamy prostopadle do siebie i zszywamy w miejscu połączenia skośnych linii. W ten sposób można zrobić nawet bardzo długą lamówkę. Przed przyszyciem należy pamiętać o zaprasowaniu. Szyjąc paski warto wykorzystać specjalną stópkę do lamówek. Dzięki niej nie trzeba martwić się o równe wykonanie paska. Stopka pilnuje, aby materiały były przyszyte w równej odległości. W ten sposób można zrobić wykończenie firanki, sukienki lub spódnicy z koła. Na naszej stronie internetowej można zapoznać się z ofertą produktów z tej kategorii.