Lamówki i wypustki

Lamówka jest prostokątnym kawałkiem materiału wszytym najczęściej na brzegach ubrania. Podstawowym zadaniem lamówki jest zabezpieczenie końca materiału przed pruciem. Często lamówka pełni również rolę dekoracyjną.

Znaleziono 83 produktów

Pokazano 1-20 z 83 pozycji

Aktywne filtry

Rodzaje lamówek

Lamówki można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Do najczęściej używanych należą lamówki: bawełniane, jedwabne i wytworzone z materiałów syntetycznych. Zaletą lamówek bawełnianych jest ich wytrzymałość i dostępność w wielu kolorach. Bawełna jest delikatna i bezpieczna dla skóry. Wykonanymi z niej lamówkami można obszywać brzegi ubranek dla niemowląt, bez ryzyka podrażnienia lub uczulenia. Lamówki jedwabne używane są do strojów wieczorowych, eleganckich i uszytych z bardzo dobrej jakości materiałów. To właśnie z nimi obszywane są suknie ślubne i welony. Błyszczący materiał jedwabnych lamówek doskonale pasuje do szykownych kreacji i gustownych smokingów. Lamówki poliestrowe lub z tkanin łączonych z poliestrem są bardzo wytrzymałe. Wszystkie lamówki dostępne są w różnych barwach, dlatego łatwo dobrać lamówkę pod kolor tkaniny. Lamówki mają różne kształty, które są uzależnione od brzegów tkaniny. Lamówka może być prosta, pofalowana lub mieć kształt zygzaka.

Zastosowanie lamówek

Nadrzędną rolą lamówek jest zapobiegnięcie pruciu i zniszczeniu brzegów tkanin. W tym celu zakończenia rękawów dół spódnic lub sukienek obszywa się lamówką. Jest to zwłaszcza ważne w materiałach, które mają tendencję do rozwarstwiania, np.: dzianin. Lamówka może służyć też do podkreślenia linii brzegowej i jej usztywnienia. Takie lamówki stosuje się w marynarkach, żakietach lub płaszczach. Obszyte lamówką kołnierze ubrań nadają im eleganckiego charakteru i zapobiegają zagnieceniu. 

Lamówka ma często charakter nie tylko praktyczny, ale również dekoracyjny. Taki efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu lamówki w innym odcieniu niż materiał podstawowy. Dostępne są lamówki przeplatane metaliczną nicią lub z naszytymi cekinami. Zastosowanie ich na ubraniu nada mu zupełnie innego stylu i będzie ciekawym urozmaiceniem. Kolejnym zastosowaniem lamówki o typowo ozdobnej funkcji jest przyszywanie jej wzdłuż szwów na rękawie lub nogawce spodni. Naszyty w ten sposób prostokąt nadaje ubraniom modnego sportowego charakteru. Ten rodzaj zdobienia pojawia się nawet w damskich miejskich stylizacjach.

Kolejnym zastosowaniem lamówek jest wszywanie ich w miejscu łączenia tkanin. Naszycie lamówki pozwala w zasłonić niezbyt ładnie wyglądające miejsce szycia. Takie rozwiązanie stosuje się na przykład w wózkach dziecięcych i różnego rodzaju torbach i pokrowcach.

Prosty sposób na samodzielne zrobienie lamówki

Jeśli lamówka ma być zrobiona z tego samego materiału co bluzka lub marynarka, trzeba naszykować odpowiednio długi pasek tkaniny. Lamówki robi się z prostokątów zakończonych skosem o wartości 45 stopni. Następnie końce z dwóch prostokątów układamy prostopadle do siebie i zszywamy w miejscu połączenia skośnych linii. W ten sposób można zrobić nawet bardzo długą lamówkę.