Filtry

Dostępność

Dostępność

Igły

Igła krawiecka, pomimo że jest mała i niepozorna z wyglądu to stanowi jeden z ważniejszych elementów wyposażenia warsztatu krawcowej. Igły zajmują czołowe miejsce podczas szycia ręcznego oraz z wykorzystaniem maszyny do szycia. Duże znaczenie ma również kształt i długość igły oraz jej jakość. Igły wykonane ze złych i słabych surowców będą często się łamać i tępić i w konsekwencji uniemożliwią prawidłowe wykonanie pracy. Igły do szycia mają określony rozmiar, zazwyczaj umieszczany na opakowaniu.

Znaleziono 10 produktów

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Aktywne filtry

Igły do szycia ręcznego i maszynowego

Najprościej można podzielić igły na te przeznaczone do szycia ręcznego oraz igły do maszyn krawieckich. Różnica między nimi widoczna jest przede wszystkim w wyglądzie. Zwykła igła do szycia ręcznego i cerowania ma zaokrągloną główkę z bardzo widocznym oczkiem. Oczko znajduje się na jednym końcu a ostry czubek na drugim. Do szycia ręcznego zazwyczaj używa się naparstka, aby uniknąć nieprzyjemnego ukłucia w palec. W igle maszynowej wlot nici umiejscowiony jest na tym samym końcu co ostrze. Bardziej szczegółowe rozróżnienie jest pomiędzy igłami wykorzystywanymi w specjalistycznych maszynach takich jak overlock lub hafciarka. W domu zazwyczaj korzysta się z podstawowego zestawu igieł przeznaczonego do szycia ręcznego i na maszynie. Profesjonalne igły znajdują zastosowanie w wyspecjalizowanych zakładach krawieckich.

Jak dobrać igłę do materiału?

Chociaż główną zasadą wyznaczającą dobór igły jest to, aby była ostra i jak najcieńsza, to jednak warto chwilę poświęcić na zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi zastosowania poszczególnych igieł. Najcieńsze igły zalecane są do tkanin bardzo delikatnych. Należą do nich jedwab lub bawełna. Gruba igła pozostawiłaby w tkaninach widoczny, większy otwór, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może doprowadzić do uszkodzenia materiału. Najgrubsze igły będą oczywiście miały zastosowanie przy materiałach, przez które trudniej się przebić. Przydadzą się zwłaszcza podczas szycia grubego jeansu, wełny lub sztywnych materiałów wodoodpornych. Prawidłowy rozmiar igły do szycia ochroni również przed jej złamanie podczas szycia.

Czym różnią się ostrza igieł?

Kolejny podział igieł można przeprowadzić na podstawie wyglądu ostrza. Czubki podłużne i nieco zaokrąglone sprawdzą się przy jerseyu. Natomiast ostrza długie, spiczaste i bardzo ostre pozwolą na łatwiejsze szycie tkanin sztywnych i grubych. Igła krawiecka powinna być dobrana do materiału, aby przeszycie ładnie wyglądało. Zbyt grube ostrze może pozostawić w materiale nieestetyczne dziurki.

Igła podwójna - co to jest i do czego jej używać?

Igły podwójne mogą być nowością dla wielu mniej doświadczonych krawcowych. Jednak warto się z nimi zapoznać i zacząć regularnie stosować. Dlaczego? Przede wszystkim szycie podwójną igłą daje bardzo efektowny wygląd. Dwa biegnące obok siebie tory wykonane w kontrastowym do materiału kolorze mogą stanowić wspaniałą dekoracją. Igły różnią się między sobą szerokością rozstawu pomiędzy dwoma ostrzami. Najmniejszy - 2,5 mm - stosuje się przy tkaninach delikatnych i cienkich. Analogicznie najszerszy rozstaw wynoszący 6 mm będzie dobrze wyglądał przy materiałach o większej gramaturze. Najczęściej używane są igły o standardowym odstępie wynoszącym 4 mm.

Zestawy krawieckie z igłami

Igły najlepiej kupować w specjalnie przygotowanych zestawach. Dzięki temu uniknie się nerwowego poszukiwania odpowiedniej igły do każdego materiału. Dostępne są komplety igieł przeznaczone do danego modelu maszyny lub do danej grupy tekstyliów. W zestawach znajdują się również inne przydatne akcesoria krawieckie. Producent zazwyczaj podaje informacje o przeznaczeniu igieł i ich rozmiarach na opakowaniu. Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu igły. Stępiona albo uszkodzona igła może poszarpać materiał. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na jakość kupowanych igieł i unikać tych z niewiadomego źródła pochodzenia. W naszym sklepie internetowym posiadamy igły przeznaczone do wszelkiego rodzaju szycia. Każdy klient z pewnością znajdzie produkt odpowiedni do własnych potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.