Flanela

Tkaniny flanelowe to przykład materiałów, które bardzo pozytywnie kojarzą się z ciepłem, miękkością i wygodą. Charakter materiału sprawia, że szyte są z niego przede wszystkim ubrania przeznaczone na okres jesienno-zimowy oraz ciepłe pledy, koce i kołdry. Flanela znajduje jednak coraz szersze zastosowanie i zwłaszcza w stylizacjach casualowych.

Znaleziono 2 produktów

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry

Co to jest flanela?

Tkanina flanela może być bawełniana lub wełniana, czy jest wytwarzana z włókien naturalnych, co już stanowi jej ogromną zaletę. Powstaje poprzez delikatne drapanie, które wydobywa na wierzch część włókien. Następnie włókna są przycinane, a na materiale pozostaje przyjemny w dotyku meszek. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się flanelę bawełnianą. Jest to związane z jej wyjątkowymi cechami, takimi jak termoizolacyjność, miła w dotyku faktura i wielobarwność. Flaneli nie powinno prać się w zbyt wysokich temperaturach, aby uniknąć skurczenia materiału i zbyt dużych ilości zagnieceń.

Tkanina flanela jako materiał na odzież

Zalety flaneli sprawiły, że jest ona szeroko stosowana w szyciu konfekcji damskiej, męskiej i dziecięcej. Flanela była przede wszystkim kojarzona z męskimi, swobodnymi koszulami. Jednak jej zalety sprawiły, że szybko została zaadoptowana do wyrobu innych elementów odzieży. Tkanina używana jest do szycia sukienek i spódnic o miejskim, luźnym charakterze.

Z tego naturalnego materiału powstaje większość czapek, kominów i lekkich bluz. W akcesoriach uszytych z flaneli, ciało nie poci się i ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Grubsza wełniana flanela stosowana jest przede wszystkim w krawiectwie męskim. To z niej powstają ciepłe zimowo-jesienne garnitury dla mężczyzn. Ze względu na wygodę użytkowania, flanela pojawia się w propozycjach bielizny nocnej. Uszyte z niej piżamy lub koszule nocne są mięsiste, komfortowe dla ciała i zapewniają wygodę podczas snu. W przemyśle odzieżowym flanela znalazła szerokie zastosowanie w wyrobach dla najmłodszych. Ciepły i miękki materiał nadaje się na śpioszki dla niemowląt i ubranka dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tkanina może być farbowana na różne kolory, a także ozdobiona wzorami.

Zastosowanie materiałów flanelowych w akcesoriach domowych i dekoracyjnych

Flanela zyskuje coraz większą popularność jako materiał do dekoracji sypialni, pokojów dziecięcych, a nawet salonów. Tkanina używana jest przede wszystkim do wyrobu akcesoriów przeznaczonych do wypoczynku. Dużym powodzeniem cieszą się flanelowe kołdry, koce i dekoracyjne poduszki. Flanela stała się nieodłącznym elementem aranżacji świątecznych i zimowych, w których dominuje ciepło kominka i goździkowa herbata. Miękką flanelę upodobał sobie zwłaszcza przemysł dziecięcy. Flanela wykorzystywana jest do szycia pościeli, kocyków, zabawek i wszelkich innych tekstylnych akcesoriów dla najmłodszych. Bawełniana tkanina jest bezpieczna dla skóry dziecka. Jest miła i delikatna, a zarazem zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i trzyma ciepło. Nic dziwnego, że ten grubszy materiał znajduje tak szerokie zastosowanie.