Gabardyna

Gabardyna pojawiła się na rynku już pod koniec XIX wieku, kiedy to wynalazł ją Thomas Burberry. Tak, dokładnie ten sam, który założył słynny już dzisiaj, ekskluzywny dom mody. Czym jest gabardyna? To w zasadzie sposób tworzenia materiału, a nie nazwa samej tkaniny czy dzianiny. Jednak w krawieckim świecie przyjęło się, że gabardyną nazywane są tkaniny dość grube, mocno tkane, o prążkowanej strukturze.

Znaleziono 3 produktów

Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Aktywne filtry

Gabardyna - zakup na długie lata

Gabardyna jest tkaniną bardzo trwałą, odporną na zagniecenia i odkształcenia. Dzięki temu można z niej szyć ubrania, które są często używane i mocno eksploatowane. Jednak jej wyjątkowy wygląd i elegancka surowość sprawiają, że najczęściej jest używana do szycia ubrań wizytowych. Powstają z niej eleganckie i wytrzymałe płaszcze, a także piękne garsonki i garnitury. Często używa się jej także przy szyciu mundurów. Ogromną zaletą tej tkaniny jest to, że do jej produkcji używane są przede wszystkim włókna naturalne. Króluje tu bawełna oraz wełna. Aby uzyskać wyjątkowy wygląd tkaniny dodaje się również odrobinę włókien syntetycznych, które czynią ją bardziej praktyczną i odporną na zagniecenia. W strukturze materiału można spotkać również wiskozę, która jest materiałem z włókien naturalnych, ale opracowywanych chemicznie. Taka mieszanka, sporządzana w różnych proporcjach i tkana w wyjątkowy sposób, to gwarancja materiału trwałego i bardzo eleganckiego.

Szerokie zastosowanie gabardyny

Gabardyna to tkanina o bardzo szerokim zastosowaniu. Jej unikalny splot i możliwość tworzenia w różnych grubościach sprawiają, że nadaje się przede wszystkim na garnitury i garsonki. Z grubszej wersji tego materiału można tworzyć również płaszcze. Stanowią ciepłą, praktyczną i elegancką garderobę na chłodniejsze dni. Warto jednak wspomnieć również o tym, że gabardyna to doskonała tkanina mundurowa. Niejednokrotnie szyje się z niej elementy garderoby dla różnego rodzaju służb. Właściwości gabardyny sprawdzają się tu idealnie: dzięki naturalnym włóknom jest wygodna w noszeniu i delikatna. Natomiast dodatek włókien syntetycznych sprawia, że jest przy tym wytrzymała i bardzo odporna. To idealne połączenie. Pięknie prezentują się gabardynowe mundury wyjściowe, których używa się podczas wyjątkowych służbowych okazji. Warto odpowiednio dbać o gabardynę, ponieważ to materiał, który nie lubi wysokich temperatur. W związku z tym powinno się ją czyścić delikatnie, w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Wówczas z pewnością będzie spełniała swoją funkcję przez długi czas.