- Nowość
Zamsz
Zamsz tradycyjnie wytwarzany jest ze skóry zwierząt. Jednak dużą popularność zyskał syntetyczny odpowiednik tego materiału. Sztuczny zamsz produkowany jest poliestru i na zewnątrz niczym nie różni się od zamszu naturalnego. Posiada również właściwości techniczne zbliżone do tkanin skórzanych.
Cechy charakterystyczne zamszu
Cechą charakterystyczną zamszu, która od razu rzuca się w oczy jest krótki meszek. Pod dotknięciu zamszu dłonią włoski układają się w innym kierunku. Materiał sprawia wrażenie, jakby cały czas zmieniał kolor. Sztuczny zamsz jest zazwyczaj w większości wykonywany z poliestru. Zdarzają się również odmiany takie jak zamsz na dzianinie, gdzie dodana została lycra. Dzięki takiej mieszance materiał zyskał elastyczność, a uszyte z niego ubrania ładnie dopasowują się dokształtów sylwetki. Ciekawą propozycją jest zamsz dwustronny, który łączy w sobie dwa kolory na przykład atramentowy i głęboką czerń. Używany jest przede wszystkim do szycia marynarek i garsonek. Zamsz jest materiałem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia oraz rozerwania. Dzięki temu uszyte z niego ubrania mogą być używane przez długi czas i nie tracą swojego uroku.
Zastosowanie zamszu
Zamsz poliestrowy jest bardzo popularną tkaniną używaną do szycia marynarek, bomberek, sukienek lub spódnic. Sprawdza się także jako tkanina na poncza i letnie płaszczyki oraz narzutki. Zamszowy materiał, ubraniowy nie jest bardzo gruby, ale dobrze trzyma ciepło. Sprawdzi się przede wszystkim w stylizacjach jesienno - zimowych, gdzie nada ubraniom elegancji i doda trochę kowbojskiego luzu. Grubszy zamsz sprawdzi się na jesienne okrycia wierzchnie, takie jak kurtki i długie płaszcze.
Powszechnie zamszowy materiał kojarzony jest z naturalnymi kolorami skóry, czyli wszelkimi odcieniami brązu i beżu. Jednak sztuczny zamsz wytwarzany jest niemal w całej palecie barw. Dlatego może być używany do szycia zestawów niemal na każdą okazję i na każdą porę roku. Z zamszu wytwarzane są też akcesoria. Szczególnie przydatny jest przy szyciu kapeluszy oraz rękawiczek. Wytworzone z niego elementy garderoby są niezwykle miłe i miękkie w dotyku. Dlatego cieszą się niesłabnącą popularnością.
Materiał zamszowy do dekoracji domu i nie tylko
Zamsz jest szeroko wykorzystywany prze tworzeniu toreb, plecaków oraz różnego rodzaju kosmetyczek i etui. Tkanina zyskała uznanie dzięki swojej bardzo dużej wytrzymałości na uszkodzenia. Posiada też niezaprzeczalne walory zdobnicze. Dodatki z zamszu od razu zmieniają cały charakter rzeczy nadając im wyjątkowego wyglądu.
W dekoracjach domowych sztuczny, miękki zamsz używany jest przede wszystkim jako materiał na poszewki dla poduch kanapowych oraz do szycia narzut na komplety wypoczynkowe. Brązowy świetnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych z nutą myśliwską i w typie polskich dworków. Natomiast zamsz barwiony w oryginalne kolory będzie bardzo dobrze pasował do wnętrz klasycznych, art deco lub glamour. Pokryty krótkim meszkiem zamsz wprowadza do pomieszczenia powiew luksusu oraz elegancji i wytworności.
Sztuczny zamsz i naturalny zamsz - czym się różnią od siebie?
Prawdziwy wykonany jest z naturalnej skóry. Przy produkcji zamszu obrabia się skórę zwierząt po jej wewnętrznej stronie. W grupie naturalnych zamszów najpopularniejsza jest bardzo delikatna skóra nubuk. Sztuczne tkaniny zamszowe są tworzywem skóropodobnym. Obie wersje są miękkie w dotyku, miłe i charakterystycznym meszkiem. Tkaniny sztuczne są niemal identyczne jak naturalny nubuk. W praktyce mało osób jest w stanie rozróżnić, czy ma w ręku wersję naturalną, czy sztuczną. Bez względu na pochodzenie zamsz jest materiałem wykorzystywanym w przemyśle odzieżowym, obuwniczym oraz jako tkanina obiciowa. Materiały wykorzystywane są również na poduszki, rękawiczki i tapicerkę w samochodach. Sztuczna tkanina zamszowa jest znacznie bardziej odporna na zabrudzenia oraz dużo tańsza. Tkaninę można kupić w wielu kolorach. Naturalna zamszowa skóra ma znacznie ograniczoną paletę barw oraz jest dużo droższa od swojej sztucznej odpowiedniczki. W sklepie internetowym można dobrać materiał odpowiedni do własnych upodobań.