Organza

Organza to cienki i delikatnie przejrzysty materiał. Jest zbudowany z drobnej siateczki, którą najczęściej tworzą włókna jedwabne, czasem także syntetyczne. Jest przez to wyjątkowo piękny i przyjemny w dotyku. Nie sposób nie zwrócić uwagi na jego szerokie zastosowanie, zwłaszcza jako element zdobniczy. Mogą z niego powstawać piękne dekoracje, które będą ozdobą wielu uroczystości okolicznościowych.

Znaleziono 16 produktów

Pokazano 1-16 z 16 pozycji

Aktywne filtry

Czym dokładnie jest organza?

Organza pochodzi z daleka, ponieważ jej produkcja rozpoczęła się w środkowej Azji. Tam traktowano ją jako materiał bardzo wysokiej jakości, dlatego powstawała wyłącznie z przędzy jedwabnej. Organzę wykorzystywano głównie jako ozdobę i trudno się dziwić, do tworzenia dekoracji nadaje się idealnie. To w rzeczywistości bardzo cienka i bardzo delikatna siatka, która znajduje swoje zastosowanie zarówno w tworzeniu odzieży, jak i dekoracji np. ślubnych. Przepięknie wygląda w towarzystwie kwiatów - z tego duetu można tworzyć naprawdę ciekawe kompozycje.

Czy tylko jedwab?

Na początku przy produkcji tej tkaniny korzystano wyłącznie z włókien jedwabnych. Jednak w związku z tym, że to sprawiało, że organza należała do produktów drogich, nieco zmieniono jej skład. Obecnie najczęściej możesz spotkać organzę, która jest stworzona z włókien syntetycznych, np. poliestru lub nylonu. Właściwości dekoracyjne materiału pozostają niezmienione, natomiast cena jest wówczas dużo niższa. Dzięki temu w organzie zakochała się również cała Europa i jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych materiałów dekoracyjnych. Nie oznacza to jednak, że całkiem zrezygnowano z organzy w jej pierwotnej formie. Ta pierwsza, najbardziej ekskluzywna tkanina z zawierająca jedwabne włókna nadal jest dostępna, najczęściej we Francji i we Włoszech.

Co można stworzyć z organzy?

Ciężko wyobrazić sobie dekoracje ślubne bez obecności tej tkaniny. Organza idealnie nadaje się na uzupełnienie kompozycji ozdobnych i zawsze jest w nich bardzo miłym akcentem. Na szczęście tkanina ma swoje zastosowanie także w przemyśle odzieżowym. Jest przy tym niesłychanie inspirującym materiałem, zatem nic dziwnego, że korzystają z niej nawet największe domy mody na świecie.

Dekoracje stołów i krzeseł

Organza występuje w najróżniejszych kolorach, ponieważ bez trudu poddaje się procesowi farbowania. Dlatego jest w stanie uzupełnić nawet najbardziej ekstrawagancką kompozycję dekoracyjną. Jest bardzo plastycznym materiałem i można z niej tworzyć cuda. Przy dekoracji stołów najczęściej wykorzystywana jest jako serweta idąca przez środek długiego stołu. Tworzy dzięki temu miejsce, na którym łatwo rozmieścić inne ozdoby, np. flakony z kwiatami. Można regulować jej szerokość, dlatego nie powinno być problemów z rozmiarem. W przypadku krzeseł najczęściej tworzy się z organzy wyjątkowe kokardy oplatające ich pokrowce. Wygląda to bardzo efektownie.

Organza dobra na zasłony?

Oczywiście, organza sprawdzi się również przy szyciu zasłon. Jest delikatna, plastyczna, dość łatwa do szycia. Można z niej stworzyć wspaniałe, ozdobne firany. Pomaga przy tym duża dostępność kolorów. Dzięki temu można udekorować nią wnętrze w każdym stylu.

Na drobne prezenty

Organza bardzo często jest wykorzystywana do produkcji niewielkich woreczków, w których umieszczane są drobne upominki dla gości biorących udział w uroczystości. To bardzo ładny akcent opakowany z gustowny sposób.

Ekstrawaganckie ubrania? Idealnie!

Organzy nie może zabraknąć również w modzie. Należy przyznać, że jest to jeden z najbardziej inspirujących materiałów, który daje ogromne pole do popisu. Najczęściej organza służy do szycia oryginalnych bluzek lub wstawiania na ubraniach ciekawych akcentów, np. przezroczyste rękawy czy kokarda. Możesz jednak spotkać produkty odzieżowe w całości uszyte z tego materialu, np. eleganckie sukienki.

Prawdziwie dekoracyjna organza

Wykorzystanie organzy w tworzeniu dekoracji jest bardzo łatwe. Dlatego powstają najróżniejsze projekty z tą tkaniną. Warto zwrócić uwagę na przepiękne klosze do lamp. Ponieważ organza jest cienka i delikatna, przepuszcza odpowiednią ilość światła. Z pomocą materiału w określonym kolorze można stworzyć bardzo efektowne przykrycia do oświetlenia i nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Przystępna cena, zachwycająca jakość

Nasz sklep oferuje organzę w przeróżnych kolorach. W naszej ofercie znajdziesz tkaniny ozdobne, które możesz kupować na metry, by ich ilość dopasować do swoich potrzeb i wielkości projektu, który realizujesz. Szycie i tworzenie dekoracji z materiału, jakim jest organza jest niezwykle przyjemne i inspirujące. Tym lepiej, że nie ogranicza Cię cena. Możesz kupić większą ilość lub postawić na zróżnicowanie kolorów. Sprawdź inne kategorie w naszym sklepie i kupuj materiały, które idealnie nadadzą się do realizacji Twoich pomysłów, a także pięknie udekorują wnętrza, w których przebywasz. W naszej ofercie znajdziesz najpopularniejsze materiały, z których z pewnością stworzysz coś wyjątkowego!