Paisley

Paisley jest charakterystycznym wzorem haftowanym na tkaninach. Większości osób sama nazwa niewiele mówi, jednak wzór jest bardzo znanym i powszechnie rozpoznawalnym wizerunkiem przedstawiającym podłużną łzę z zakręconym ogonkiem. 

Znaleziono 6 produktów

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Aktywne filtry

Wzór paisley

Chociaż print pochodzi z Bliskiego Wschodu stał się niezwykle popularny na terenie całego świata. Przyjmuje różne formy i wariacje, ale nadal zachowuje swój orientalny klimat.

Czym charakteryzuje się wzór paisley

Motyw paisley kiedyś był ręcznie haftowany na tkaninach o najwyższej jakości na przykład na jedwabiu. Obecnie zazwyczaj stanowi print naniesiony na różnego rodzaje materiały. Jest bardzo dobrze rozpoznawalny i kojarzony z kulturą Bliskiego Wschodu, stylem boho oraz ubraniami z dekady hipisów. Pomimo mijających lat i zmieniającej się mody paisley nadal pozostaje w kręgu zainteresowania projektantów i regularnie powraca w ich kolekcjach. Podstawą motywu jest wydłużony kształt spadającej łzy. Jej węższy koniec posiada charakterystyczne zakręcenie. Łza przez niektórych nazywana jest butem ze względu na jej podobieństwo do podeszwy. Motyw jest bardzo różnie zdobiony. Może przypominać egzotyczny kwiat, liść lub rybę. Na większości tkaninach paisley przeplatany jest z wyobrażeniami roślin - kwiatów i pnączy. Czasami ułożony jest w jakiś większy wzór. Może też stanowić część innej rośliny, zwierzęcia lub postaci.

Modne ubrania we wzór paisley

Motyw paisley pojawia się przede wszystkim na tkaninach lekkich i zwiewnych. Dlatego kojarzy się głównie z ubraniami na cieplejsze dni wiosny i lata. Tkaniny ozdobione tym wzorem mogą być używane do szycia lekkich, luźnych koszul i bluzek. Bardzo często pojawia się na długich rozkloszowanych sukienkach w stylu boho. Paisley jest też często używany do wyrabiania tkanin na bandany, chusty i szale. W zależności od panującej mody bardziej jest widoczna w ubiorach młodych lub starszych osób. Odzież ozdobioną tym wzorem można łączyć z klasycznymi gładkimi kolorami. Dobrze będzie wyglądać koszula z kolorowym motywem paisley w połączeniu z białymi spodniami. W takich stylizacjach ubrania z paisley wpiszą się w trendy wymagań biznesowych oraz oficjalnych i nadadzą im nieco orientalnego uroku.

Rodzaje tkanin z motywem paisley

Wzorem paisley mogą być ozdobione wszystkie rodzaje tkanin. Będą się one od siebie różniły jedynie sposobem naniesienia motywu. W niektórych kręgach robi się to nadal ręcznie. Haft może być też wyrysowany maszynowo. Bawełniana popelina jest doskonałym przykładem na połączenie maszynowego haftu paisley z wysokiej jakości tkaniną bawełnianą. Jednak paisley może też zostać naniesiony na tkaninę w postaci różnokolorowego printu. Tak wygląda to na przykład na poliestrowej tkaninie silki. Rodzaj użytej tkaniny będzie w dużej mierze zależał od jej przeznaczenia. Motyw paisley może pojawić się zarówno na tkaninie ubraniowej, jak i na tej przeznaczonej do szycia akcesoriów. Paisley jest też popularnym wzorem zdobiącym obicia mebli zarówno w domu, jak i przeznaczonych do ogrodu.