Włóczki

W ostatnich latach nastąpił wzrost zainteresowania robótkami ręcznymi. Robienie na drutach czy szydełku stało się modne wśród osób w każdym wieku. Ręczny wyrób akcesoriów i ubrań pozwala na wykreowanie oryginalnych i niepowtarzalnych przedmiotów. Dodatkową zaletą robienia na drutach jest wyciszenie myśli i kojący relaks.

Znaleziono 411 produktów

Pokazano 1-24 z 411 pozycji

Aktywne filtry

Włóczka z włókien sztucznych

Do robótek ręcznych wykorzystywana jest włóczka. Jest ona wytwarzana z przędzy pochodzenia naturalnego lub pozyskanej sztucznie. Włóczki mogą mieć różną grubość i kolor. Służą do robienia ubrań lub dekoracji. Włóczki sprzedawane są w motkach ważących od 50 do 100 gram. Każdy z nich, ma też informację o ilości metrów włóczki w motku i jaki rozmiar będzie miał kwadrat wydziergany z tej włóczki. Takie dane pozwolą na obliczenie, ile włóczki trzeba kupić do wydziergania konkretnej rzeczy. Miękka włóczka syntetyczna może być wykorzystana do dziergania ubrań i akcesoriów - wystarczy tylko dobrać odpowiednie druty.

Miękka włóczka naturalna

Najbardziej popularnymi włóczkami naturalnymi są włóczki bawełniane i wełniane. Pierwsza z nich wytwarzana jest z roślin, a drugą pozyskuje się z runa zwierząt. Włóczka bawełniana jest miękka i delikatna. Dzięki temu wykorzystuje się ją do dziergania sweterków, kardiganów, czapek i szalików. Ubranie zrobione z włóczki bawełnianej nie drażni skóry i pozwala jej swobodnie oddychać. Bawełna rzadko, kiedy uczula, dlatego chętnie jest wykorzystywana w akcesoriach dla dzieci. Własnoręcznie wykonany kocyk lub zabawka będzie stanowić wyjątkowy element dziecięcej wyprawki. Dostępne są włóczki bawełniane w szerokiej gamie kolorystycznej i o różnych grubościach i splotach. Dla najmłodszych można wybrać niezwykle delikatną, mięciutką włóczkę w kolorze słodkiego różu lub błękitnego nieba. Produkowane są również włóczki z dodatkiem lnu, które nie uczulają i są antygrzybiczne. Jest to miękka włóczka posiadający stonowany kolor.

Rodzaje włóczek - na przykład włóczka himalaya

Włóczka z wełny jest chyba najbardziej kojarzona z ciepłymi swetrami, kocami, czapkami, szalami i rękawicami. Wełnę pozyskuje się od różnych zwierząt. Najczęściej wytwarzane są włóczki z wełny owczej. Ich zaletą jest wytrzymałość i doskonała termoizolacyjność. Wydziergane z niej ubrania sprawdzą się podczas mroźnej zimy. Włóczka wykonana w 100% z wełny owczej może być trochę gryząca dla skóry. Dla uniknięcia nieprzyjemnego efektu wełnę łączy się z innymi bardziej przyjaznymi włóknami. 

Cenione są włóczki pozyskane z runa kóz, są to moher i kaszmir. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykła miękkość, puszystość i delikatność. Sprawdzą się we wszystkich elementach konfekcji, a zwłaszcza takich, które mają bezpośredni kontakt ze skórą.

Kolejną włóczką, na którą warto zwrócić uwagę, jest włóczka pochodząca od alpak. Jedną z jej cech jest brak w składzie lanoliny. Będzie to zdecydowania najlepsza włóczka dla alergików, ponieważ wydziergane z niej ubrania w znacznie mniejszym stopniu przyciągają kurz i roztocza. Jest to miękka włóczka, która posiada naturalny skład i może być wykorzystywana nawet na ubranka dla niemowląt.

Nowością jest miękka włóczka himalaya, która wyśmienicie nadaje się na ubranka i akcesoria dla dzieci. Jest idealna również do samodzielnego wydziergania maskotek. Producent zadbał, aby włóczka była w wielu kolorach typu baby, na przykład w różnych odcieniach barw pastelowych. Miękka włóczka himalaya jest delikatna i przyjemna w dotyku oraz ma wysokiej jakości skład, zawierający włókna bawełny i akrylu.

Włóczki z włókien sztucznych

Najpopularniejsze włóczki syntetyczne to włóczki poliestrowe i akrylowe. Poliester jest bardzo wytrzymały i odporny na wielokrotne pranie. Można z niego wydziergać ubrania, torebki, koce i narzuty. Włóczki w skład, których wchodzą sztuczne włókna elastyczna - na przykład lycra - wyróżniają się charakterystycznym połyskiem, wśród nich króluje kolor złoty i różne odcienie srebra. Można ją wykorzystać do ciekawych projektów sylwestrowych i karnawałowych. Włóczki syntetyczne często występują w różnych połączeniach z włóczkami pochodzenia naturalnego. Dzięki temu w jednym motku można uzyskać połączenie dobre cechy obydwu rodzaju włóczek.