Jak uszyć pościel?

Jak uszyć pościel?

Samodzielnie uszyty komplet pościeli jest z całą pewnością źródłem ogromnej satysfakcji. Szycie poszewek nie jest bardzo skomplikowane i może to zrobić nawet osoba początkująca w sztuce krawiectwa.

Jaki materiał na poszewki wybrać?

Pościel najlepiej szyć z materiałów naturalnych. Poszewki z tkaniny bawełnianej są miłe w dotyku, przepuszczają powietrze i nie podrażniają skóry. Wiele osób decyduje się na pościel wykonaną z lnu, który jest przewiewny i nie powoduje uczuleń, dlatego chętnie sięgają po niego mamy małych dzieci. Dla wielbicieli materiałów z połyskiem odpowiednie będą komplety pościeli z jedwabiu lub sztucznego atłasu. Zaletą tych wszystkich tkanin jest szeroka paleta barw oraz duży wybór wzorów.

Szycie pościeli krok po kroku

Na poszewkę potrzebny będzie materiał o długości i szerokości o około 10 centymetrów większej niż rozmiar kołdry i poduszek. Czyli dla kołdry o rozmiarach 160x200 potrzeba materiału o długości 420 i szerokości 180 cm. Na poduszkę 70x80 cm odpowiednią ilość materiału będzie stanowić prostokąt 160x180 cm.

Przystępujemy do wykonania plis pod zapięcie. Na boku, na którym ma być zapięcie, najczęściej jest to krótszy bok, robimy pliskę o grubości jednego centymetra i starannie ją zaprasowujemy żelazkiem. Plisa ma być złożona do wewnątrz poszewki. Następnie robimy kolejną pliskę, ale o grubości 4 cm. To samo robimy na drugim końcu tkaniny. Materiał składamy po lewej stronie na pół, tak żeby nasze plisy były razem i spinamy go szpilkami na dwóch dłuższych bokach. Teraz boki zszywamy ze sobą pilnując, aby zachować prostą linię. Należy jeszcze końce materiałów obszyć ściegiem overlokowym. W ten sam sposób wykonujemy poszewki na poduszki.

Wszywanie zamków w poszewkach

Zamek błyskawiczny jest najwygodniejszą formą zapięcia przy poszewkach. Do wszywania zamków potrzebna jest cierpliwość, ale nie jest to tak trudne, jakby mogło się wydawać. Dobrze jest przypiąć sobie zamek szpilkami na całej długości. Dzięki temu nie będzie się przesuwał podczas szycia. Kolejnym krokiem jest przyszycie zamka do materiału, można to zrobić zwykłym, prostym ściegiem maszynowym.

Innym rozwiązaniem na zapięcie pościeli jest przyszycie nap lub prostokątnych kawałków taśmy rzepowej.

Wykonywanie dziurek i przyszywanie guzików

Dziurki można zrobić ręcznie lub na maszynie do szycia, korzystając ze specjalnej stópki przeznaczonej do obszywania dziurek.

Robienie otworów rozpoczynamy od zaznaczenia na wcześniej przygotowanej zakładce miejsc w których, mają być zapięcia. Należy pamiętać, żeby odległości od guzików miały ten sam wymiar, na przykład co 10 cm. Mierzymy średnicę guzika i w zaznaczonych miejscach rysujemy kreski o długości o 0,2 cm większej niż guzik. Następnie delikatnie, ostrymi nożyczkami robimy wycięcia. Tak powstały otwór trzeba dokładnie obrębić nicią.

Jeśli robimy dziurkę maszynową, należy w pierwszej kolejności stópkę dopasować do wielkości guzika. Następnie instalujemy stópkę i wybieramy ścieg do dziurek. Niektóre maszyny mają kilka ściegów do wyboru. Rozpoczynamy szycie, które jest dosyć łatwe, ponieważ maszyna sama pilnuje wszystkich rozmiarów. Po zakończeniu tego etapu wystarczy rozciąć materiał w środku powstałego obszycia.

Guziki przyszywamy w ostatnim etapie pamiętając, aby zrobić to odpowiednio mocno i równo.