Obecność kwiatów w domu może ożywić wnętrze i znacznie poprawić samopoczucie mieszkańców. Dlatego warto mieć je w domu przez cały rok! Na szczęście to możliwe, tulipany możesz uszyć samodzielnie. Sprawdź, jak wykonać dekoracje i ozdoby do swojego mieszkania!

Ozdoby DIY. Jakich materiałów będziesz potrzebować?

Do uszycia materiałowych tulipanów potrzebujesz kolorowych tkanin. Od Ciebie zależy, czy Twoje tulipany będą odwzorowywać te prawdziwe, czy też nie. Zielona bawełna może się przydać do uszycia łodygi i listków, ale równie dobrze sprawdzą się w tej roli materiały w innych kolorach. 

Wśród inspiracji coraz częściej można znaleźć tulipany glamour, uszyte z pięknych, ozdobnych materiałów. Sprawdzają się tu doskonale tkaniny w ciemnych kolorach. Nie obawiaj się zatem granatu, czerni czy szarości!

Poza tkaninami przygotuj także nożyczki, drewniane patyczki do usztywnienia łodyg oraz silikonową włókninę. Wykorzystuje się ją do wypełniania poduszek. Jest doskonałym materiałem do stworzenia pięknej główki tulipana. 

Materiałowe tulipany krok po kroku!

Wydrukuj wykrój tulipana i odrysuj go na materiale. Pamiętaj, że łodyga powinna być dłuższa niż drewniany patyczek. Dodaj jej około 4 cm. Kiedy zajmujesz się odrysowywaniem liścia, zrób to na materiale złożonym na pół. Po odrysowaniu zszyj materiał ściegiem prostym. Liść powinien być w całości, zostaw jednak na dole niezaszytą przestrzeń, która posłuży do wywinięcia na prawą stronę. 

Po wykonaniu szycia wytnij materiał. Nie rób tego przy samej nici, zostaw sobie ok. pół centymetra zapasu. Precyzyjnie usuń nadmiar materiału jedynie z czubka liścia. Dzięki temu będzie się bardzo ładnie układał po wywinięciu materiału na prawą stronę. 

Listki złóż na pół i zszyj fragment dolnej części. W ten sposób staną się bardziej ozdobne, ale również z łatwością będzie je można połączyć z łodygami. 

Szycie łodyg

Odrysuj szablon. Powstaną z tego prostokąty materiału, które owiną słomkę lub drewniany patyczek, który wykorzystujesz do usztywnienia łodyg. Po odrysowaniu zszyj materiał wzdłuż długiej krawędzi i stwórz tym samym niewielki tunel. Wytnij materiał, zostawiając kilka milimetrów zapasu. 

Jedną z trudniejszych czynności jest wywrócenie tego materiału na prawą stronę. Tunel jest dość cienki, dlatego możesz sobie pomóc przedmiotem, który zmieści się w jego obwodzie. Przyda się np. rączka drewnianej łyżki i akcesoria do nawlekania. Kiedy już materiał jest na prawej stronie, jedną krótszą końcówkę podwiń i zszyj. Możesz śmiało umieścić w tak przygotowanych łodygach elementy, które je usztywnią: patyczki lub słomki. 

Główki tulipanów

Najważniejszą część własnoręcznie zdobionych ozdób uszyjesz w bardzo podobny sposób. Wykorzystaj do tego gotowy szablon, który wytniesz z papieru. Materiał złóż na pół i przerysuj na niego główki tulipanów. Podobnie jak w przypadku listków, zszywasz materiał ze sobą, pozostawiając otwarty dół. Chodzi nie tylko o możliwość wywynięcia materiału na prawą stronę, ale również o wypełnienie główki tulipana silikonową owatą. 

Kiedy materiał na główki jest już zszyty, wywiń go na prawą stronę i dokładnie wypełnij szpice. Najłatwiej można to zrobić z pomocą niewielkich kawałków owaty. Dzięki temu przestrzeń materiału wypełnisz dużo dokładniej, a główki tulipanów zyskają piękny, naturalny kształt. 

Ozdobne tulipany - jak połączyć wszystkie elementy?

Po wykonaniu wszystkich trzech kroków masz już przed sobą gotowe łodygi, listki a także piękne główki swoich tulipanów. Ostatnią czynnością jest połączenie tych elementów i uzyskanie ozdobnych kwiatów, które będą oryginalną dekoracją wnętrza. 

Łodygę po niewykończonej jeszcze stronie włóż do otwartej główki tulipana. Możesz wcześniej ugnieść delikatnie owatę, by powstała niewielka dziurka na patyczek. Następnie z pomocą igły i nici fastrygujesz główkę naokoło, tuż przy brzegu. W ten sposób - ciągnąc za nitkę -  materiał będzie się zaciskał, a owata pozostanie niewidoczna, w środku główki tulipana. 

Przyszyj w ten sposób głowkę do łodygi. Większa część projektu jest już gotowa. Teraz pozostaje już tylko naciągnięcie listków na łodygi tulipanów. Dzięki temu, że zostały wcześniej złożone na pół, będą te łodygi pięknie obejmować i dopełniać ozdobny bukiet. W niektórych miejscach mogą wymagać doszycia, możesz to zrobić ręcznie. Tak przygotowany ozdobny bukiet jest doskonałą dekoracją do domu, ale również wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby, np. na urodziny czy dzień mamy. Własnoręcznie przygotowane ozdoby potrafią przynieść mnóstwo radości nie tylko wykonującemu, ale również obdarowywanemu.