Spódnica to jeden z podstawowych elementów kobiecej garderoby. Dostępna w różnych odsłonach, nadaje się zarówno na biznesowe spotkania, jak i wakacyjne wyjazdy. Z pewnością warto mieć w swojej szafie co najmniej kilka fasonów. Możesz uszyć je samodzielnie! To proste i przyjemne zajęcie, dzięki któremu już w kilka chwil zyskasz własnoręcznie uszyte ubranie. Sprawdź nasze pomysły na spódnice ołówkowe, a także spódnicę na gumce! 

Przygotuj niezbędne akcesoria!

Do szycia spódnicy potrzebujesz oczywiście maszyny. Przydadzą Ci się także podstawowe akcesoria krawieckie, m.in. nożyczki, szpilki i fizelina. Ta ostatnia potrzebna będzie, jeśli zdecydujesz się na doszycie i podklejenie kieszeni. Dodatkowo będziesz potrzebować gumki na pas, jeśli szyjesz spódniczkę z gumką. Niektóre fasony zakładają także zamki z przodu lub z tyłu spódnicy. Zastanów się, czy w Twoim projekcie również się one znajdują. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z krawiectwem, skorzystaj z gotowego kroju. Wówczas Twój projekt na pewno będzie udany, a przyniesie równie dużo radości. 

Jaki materiał na spódnice ołówkowe, a jaki na spódniczkę z gumką?

Wybór odpowiedniego materiału jest bardzo ważny. Innego będziesz potrzebować na spódnice ołówkowe do biura, a innego na letnie spódniczki na urlop. Pamiętaj również, że możesz łączyć i mieszać style. Furorę robią proste ołówkowe spódnice z delikatnej dzianiny, które pięknie dopasowują się do kobiecej sylwetki. 

Z pewnością warto postawić na tkaniny i dzianiny bawełniane. Tkaniny są sztywne i mało rozciągliwe. Nadadzą się na oficjalne spódnice ołówkowe. Dzianiny sprawdzą się natomiast na co dzień. Skupiaj się na materiałach takich jak bawełna czy wiskoza. Jeśli jednak oczekujesz od swojego projektu, by był maksymalnie efektowny, z pomocą przyjdą sztuczne materiały. Są gładkie, lejące, świetnie się układają. Możesz spróbować szyć z tkanin poliestrowych, krepy czy satyny

spódnica

Jak uszyć spódnicę na gumce?

Spódniczkę z gumką szyje się bardzo łatwo, wystarczy jeden kawałek materiału. Dopasuj do siebie jego długość, a następnie zaprasuj górę (miejsce, w którym będzie gumka) do lewej strony. W ten sposób ukryjesz kawałek niewykończonego materiału. Możesz od razu zaprasować również dolną część. Zdecydowanie łatwiej będzie obszyć te fragmenty ściegiem prostym, jeśli materiał nie jest jeszcze pomarszczony. 

Gdzie wstawić gumkę?

Gumka w tego typu spódniczce powinna znajdować się przy dłuższej stronie materiału. Zaprasowując tę część, pamiętaj o zrobieniu tunelu na gumkę. Musi być o kilka milimetrów węższy od szerokości gumki. Dlaczego wstawia się gumkę przy szerszej stronie materiału? Wtedy po prostu łatwiej pomarszczyć go tak, by spódniczka pięknie się układała.

Ostatnim krokiem jest zszycie spódnicy z tyłu. Wykorzystaj do tego szew prosty. Gumkę natomiast lepiej doszyć ręcznie, tak, by szew pozostał niewidoczny. Jeśli doszyjesz ją przy tym do materiału, nie będzie się obracać. Noszenie takiej spódnicy będzie dużo wygodniejsze. 

Jak szyć spódnice ołówkowe?

Spódnicę ołówkową najłatwiej uszyć z gotowego wykroju. Zacznij od wycięcia materiału i przeszycia bocznych szwów. Następnie zajmij się pasem. Wytnij materiał, którego długość będzie zbliżona do obwodu talii. Uwzględnij przy tym dwa centymetry na zakładki.