Piórnik to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego ucznia. Warto wspomnieć, że także jeden z ulubionych. Większość uczniów przed każdym początkiem roku szkolnego z zapałem kompletuje swoją wyprawkę. Na szczycie listy często są różnego rodzaju artykuły piszące. Co więcej, piórniki lubią także dorośli. To produkty, które pozwalają zachować w torbie porządek i trzymać wszystkie długopisy, pióra i ołówki w jednym miejscu. Piórnik możesz uszyć samodzielnie. Oto nasz krótki instruktaż, dzięki któremu bez problemu sobie z tym poradzisz!

Czego potrzebujesz, by uszyć piórnik szkolny?

Warto wiedzieć, że prosty lub półokrągły piórnik można uszyć ze skrawków materiału. Jeśli zatem po innych krawieckich pracach zostanie Ci trochę niepotrzebnego materiału, niech to stanowi inspirację do uszycia piórnika! To Ty zdecydujesz, jaki będzie miał kolor - właśnie to jest największą siłą rzeczy z serii DIY. Do uszycia naszego piórnika przydadzą Ci się dwa prostokątne kawałki materiału. Mogą to być dwa różne rodzaje, np. ekoskóra, skaj, poliester, czy inny materiał, który nie zniszczy się zbyt szybko od noszonych w nim długopisów. Do zamykania piórnika potrzebna będzie taśma suwakowa. Żeby spersonalizować cały projekt, kup ładny chwost, czyli ten element, który umożliwia płynne przesuwanie suwaka po taśmie. Oprócz tego oczywiście igły, nici i nożyczki. 

Zaczynamy szycie piórnika! Wycinanie skrawków materiału

Na początku należy wyciąć z materiałów dwa prostokąty. Pamiętaj, że jeden z nich będzie stanowił zewnętrzną część Twojego piórnika, drugi natomiast będzie wyściółką środka. Prostokąty wytnij tak, by ten, który znajdzie się w środku, był nieco mniejszy. Dzięki temu materiał wewnątrz nie będzie się marszczył. Poza dwoma prostokątami wytnij również dwa dużo mniejsze kwadraty. Uszyjesz z nich pętelki, które przyszyjesz do obu stron piórnika. Dzięki temu dużo łatwiejsze będzie jego otwieranie i zamykanie. Stanie się również ładniejszy, po prostu :)

Jak zrobić piórnik? Szycie!

Zacznij od zszycia pętelek. Złóż materiały na pół tak, by ich wierzch stanowiła lewa strona. Następnie zszyj materiał na długości i odwróć na prawą stronę. Pętelki są gotowe! Będą czekać, aż skończysz szycie głównej części piórnika. Aby zszyć piórnik, rozdziel taśmę suwakową. Przyszyj jej jedną część do obu kawałków materiału - wewnętrznego  zewnętrznego. Taśma suwakowa powinna się znajdować pośrodku. Dokładnie to samo należy zrobić z drugą częścią taśmy. Następnie należy zamontować chwost do suwaka i założyć na taśmę. Dzięki temu możliwe już będzie użycie zamka błyskawicznego w piórniku. Przetestuj to od razu i zamknij piórnik. Połowa pracy już za Tobą!

Następnie wywróć uzyskany kształt na lewą stronę. Teraz trzeba będzie zszyć krótsze krawędzie piórnika. Zanim jednak to zrobisz, zaczep tam zrobione wcześniej pętelki. Należy je złożyć na pół, by rzeczywiście były pętelkami, a nie jedynie wystającymi skrawkami materiału. Teraz możesz już zszyć krótkie boki piórnika. Przyszyjesz wtedy także małe pętelki. Nie martw się o ich prawidłowe zamocowanie. Jak tylko odwrócisz piórnik na właściwą stronę, będą odpowiednio przymocowane do materiału. Już prawie możesz to zrobić, zadbaj jeszcze tylko o właściwe wykończenie rogów piórnika. Na jego lewej stronie uformuj na każdym rogu niewielkie trójkąty. Dokładnie je zszyj. Robisz to po to, by uniknąć małych dziurek na krótkich bokach piórnika. Bez trudu ze środka wydostaną się nimi długopisy. Żeby do tego nie dopuścić, zszywasz rogi materiału. 

Piórnik jest gotowy!

Na koniec należy odwrócić materiał na prawą stronę. Twój piórnik jet gotowy. Wystarczy, że ładnie uformujesz krótkie boki po tym, jak zostały zszyte. To dość proste zadanie, materiał powinien być na to podatny. Teraz już możesz się cieszyć swoim nowym, własnoręcznie wykonanym piórnikiem. Dowolnie baw się przy tym kolorami i materiałami, z których tworzysz. Im więcej kreatywności, tym więcej radości na koniec pracy. Jeśli szyjesz dla dzieci - możesz wybrać kolorowe tkaniny z różnymi motywami. Na pewno powstanie z tego coś pięknego!