Zasłony w znacznym stopniu wyznaczają charakter pomieszczenia. W sklepach jest duży wybór gotowych produktów. Jednak potrzeba oryginalności i realizowania swoich projektów, skłania kreatywne osoby do samodzielnego uszycia ozdób okiennych.

Jest kilka możliwości uzyskania ochrony naszej prywatności przez zasłonięcie okna. Mamy do wyboru, nie tylko tradycyjne zasłony na żabki lub zasłony z przelotkami. Inne rozwiązanie stanowią zasłony panelowe lub rolety rzymskie.

Przedstawiony poradnik szycia pokazuje, jak w szybki i w łatwy sposób uszyć wyjątkowe zasłonki. 

Jak uszyć ładne zasłony?

Do uszycia zasłon potrzebne są: maszyna do szycia, nożyczki, nici, taśma marszcząca i oczywiście materiał. Tkaninę kupujemy na metry. Do długości karnisza dodajemy jeszcze jego połowę i to jest szerokość jaką musi mieć nasza tkanina. Czyli, jeśli karnisz ma 3 metry, to materiał musi być obliczony na 4 i pół metra. Oczywiście daną wielkość dzielimy na dwa, ponieważ zazwyczaj potrzebujemy dwie zasłony, na lewą i prawą stronę okna. 

Długość zasłon będzie zależała od wysokości mieszkania i indywidualnych upodobań mieszkańców. Tradycyjnie zasłona kończy się kilka centymetrów nad podłogą. W sypialni lub salonie efektownie wyglądają zasłony swobodnie opadające na podłoże. Natomiat zasłony do kuchni mogą kończyć się na wysokości parapetu. 

Wybrany materiał podwijamy na wszystkich bokach i zszywamy ma maszynie.  W ten sposób otrzymujemy dwa równej wielkości kawałki materiałów. Zasłony prasujemy, zwracając szczególną uwagę na miejsca zszycia, aby były równo i dobrze zaprasowane. Tak uszyte zasłony zawieszamy na karniszu z żabkami. Przy każdej żabce robimy niewielkie zakładki materiału. 

Zasłony z taśmą marszczącą

Używając taśmy marszczącej, zyskujemy gwarancję eleganckiego wyglądu okna. Wielkość i rodzaj marszczenia zależą od rodzaju kupionej taśmy. Opis zawarty na etykiecie taśmy, np.: 1:2 lub 1:1,25 wskazuje jak gęste, będzie marszczenie i ile materiału będzie potrzebne, aby uszyć ładne zasłony z konkretnym marszczeniem. Przykładowo dla taśmy 1:2 i zasłonki, która ma mieć 2 m szerokości, potrzebny będzie materiał o szerokości 4 metrów. 

Jak krok po kroku wygląda wszywanie taśmy?

Marszczenie wszywamy po zewnętrznej stronie materiału, czyli tej zwróconej w stronę okna. Taśmę przykładamy równo z brzegiem materiału. Następnie trzymając się prostej linii, przyszywamy taśmę na całej szerokości zasłony. W kolejnym kroku przyszywamy taśmę w jej dolnej części, również na całej długości. Po zakończeniu szycia z każdej strony taśmy wyciągamy sznureczki ściągające i związujemy je ze sobą. Ciągnąć za sznureczki raz z jednej raz z drugiej strony, otrzymujemy efekt marszczenia. Zasłonki możemy powiesić na karniszu szynowym lub karniszu z kółkami zaopatrzonymi w żabki. 

Jeśli zasłona ma być zawieszona na drążku, potrzebne będzie wykonanie tunelu. W tym celu przed przyszyciem taśmy marszczącej, u góry materiału należy zrobić około 10 centymetrową zakładkę. Następnie zszyć i zaprasować materiał. Dopiero po tej czynności, bezpośrednio pod szwem zakładki, przyszywamy taśmę. W powstały tunel wkładamy drążek od karnisza i umieszczamy go w uchwytach przy oknie.