Szycie jest dla niektórych zawodem i sposobem zarabiania na życie, dla innych natomiast to wspaniałe hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Zanim jednak połkniemy bakcyla i będziemy chcieli realizować coraz trudniejsze krawieckie projekty – trzeba nauczyć się szyć. Jak zacząć? Jakie podstawy opanować, by móc zacząć szyć ubrania zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci?

Opanowanie podstaw

Zanim przystąpisz do nauki szycia warto poznać kilka podstawowych terminów. Z pewnością spotkasz się z nimi podczas swojej krawieckiej przygody:

  • Dekatyzacja – to nic innego, jak upranie materiału zanim przystąpi się do szycia. Dzięki poddaniu go wysokiej temperaturze zyskasz pewność, że dzieło spod Twojej igły nie skurczy się po pierwszym praniu. 
  • Fastryga – do szew pomocniczy, który przytrzyma Ci materiał i zepnie go ze sobą. Warto się go nauczyć na samym początku. Jest bardzo prosty, ale ma ogromny wpływ na jakość pracy. 
  • Ściegi maszynowe – początki z maszyną do szycia będą z pewnością łatwiejsze, jeśli nauczysz się podstawowych ściegów. Przydadzą się podczas realizacji pierwszych projektów. 
  • Wykroje – to rodzaj szablonów, na podstawie których możesz wyciąć materiał o kształcie, który pozwoli na uszycie konkretnej rzeczy. Jeśli nauczysz się pracować z wykrojami, szycie stanie się łatwiejsze. Ogrom wykrojów jest dostępnych w branżowych czasopismach. 

Trening przede wszystkim

Na to, jak zacząć szyć, niestety nie ma złotej recepty. Trzeba po prostu zabrać się do pracy i poświęcić przynajmniej kilka dni na naukę. Możesz w tym celu skorzystać z kursów, jeśli takie są dostępne w Twojej okolicy. Czasem warto też pójść na spotkanie krawieckie dla początkujących i nauczyć się na nim szycia konkretnej rzeczy. 

Po pierwszych godzinach spędzonych z maszyną na pewno praca stanie się łatwiejsza. Początkowo możesz ćwiczyć bez materiału, np. na kartce z liniami. To pozwoli na ćwiczenie umiejętności tworzenia prostego szwu. Jednak im szybciej zabierzesz się za szycie na prawdziwych materiałach – tym szybciej spod Twojej igły zaczną wychodzić coraz piękniejsze rzeczy. 

Materiały i projekty – niech ułatwiają naukę

Jeśli dopiero uczysz się szyć i to Twoje pierwsze spotkania z maszyną – unikaj trudnych materiałów. Wypróbuj kilka różnych i sprawdź, na jakim materiale szyje Ci się najlepiej. Wśród często wybieranych dla początkujących znajduje się np. dresówka pętelkowa. Wybacza sporo błędów i można z niej szyć ciekawe rzeczy. 

Podobnie jest również z projektami. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Naukę szycia zaczynaj od najprostszych rzeczy – poszewek na poduszki, kominów, następnie czapek. Na spodnie, sukienki czy bluzy z pewnością przyjdzie jeszcze czas. I pamiętaj, by nie zarażać się niepowodzeniami! Każdy wykonany szew przybliża Cię do coraz piękniej wykonywanych projektów. 

Miej pod ręką przydatne rzeczy

Podczas nauki szycia przyda Ci się kilka drobiazgów, które znacznie ułatwią pracę. Na szczycie listy są oczywiście nici i igły (miej w zanadrzu zapasowe). Pamiętaj, że dopiero uczysz się, jak szyć, więc nie musisz mieć całej palety kolorów nici. Na początek wystarczy biała i czarna. Lepiej kupić ich mniej, ale dobrej jakości. Przydadzą Ci się również agrafki, szpulki i szpilki, a także poduszka, na której możesz je bezpiecznie wbijać. Zadbaj również o nożyczki krawieckie i prujkę – ta ostatnia przyda się na pewno, a dzięki niej płynność pracy z pewnością się zwiększy. W zasięgu ręki niech znajdzie się również centymetr krawiecki. Z takim sprzętem możesz spokojnie zaczynać, miłej nauki szycia!