Jak uszyć spodnie?

Jak uszyć spodnie?

Jak uszyć spodnie - krok po kroku? Zadanie może wydawać się nieco trudne. Jednak dzięki dobremu wykrojowi i znajomości podstaw szycia, można z powodzeniem podjąć się uszycia spodni dresowych odpowiednich do chodzenia po domu oraz na wyjście do kina lub spacer po parku.

Akcesoria potrzebne do uszycia spodni - materiał, nici, igły

Do szycia konieczny będzie dobry projekt na podstawie, którego zostanie wykonany wykrój spodni. Jednym z pomysłów jest ineedle, rodzaj wykroju, który można bez problemy wykonać samemu w domu. Również w internecie jest wiele możliwości znalezienia szablonów. Wystarczy wpisać: damskie spodnie dresowe (kod produktu) i łatwo znajdzie się odpowiednie szablony. Konieczny będą odpowiednich rozmiarów dzianiny dresowe, dobrane kolorystycznie nici, maszyna do szycia, zestaw igieł i wybrane dodatki - naszywki, pasek, taśmy na lampasy. Bardzo przydatne będą również szpilki krawieckie. Należy zwrócić uwagę, aby wykrój ładnie podkreślał sylwetkę i nie był zbyt obcisły w biodrach.

Wykonanie wykroju spodni

W pierwszym kroku należy wybrać rodzaj spodni, który chcemy uszyć. Najlepiej, jeśli nie będzie zbyt skomplikowany. W uniwersalnym fasonie spodnie będą miały w pasie wciągniętą gumkę i powinny posiadać dwie kieszenie boczne. Wszystkie części dresów z szablonu należy przerysować na dużym arkuszu papieru. Dobrze jest odrysować wzór różnymi kolorami mazaków, aby później łatwej odnaleźć potrzebny fragment. Trzeba również odrysować worek kieszeniowy i wszystkie elementy dekoracyjne. Do cięcia materiału należy używać ostrych nożyczek. Tkaniny są różnej grubości np. dzianina o dużej gramaturze będzie wymagała użycia profesjonalnych, krawieckich nożyc.

Spodnie - pierwszy etap szycia

Szycie dresów najlepiej rozpocząć od wykonania kieszeni. W tym celu rozkładamy przód dresów i szpilkami w odpowiednim miejscu przyczepiamy wycięte z wykroju kieszenie. Do szycia wskazane jest wykorzystanie ściegu elastycznego, można to zrobić na przykład zygzakiem. Następnie przyszywamy kieszeń w górnej części przodu naszych dresów, a w kolejnym kroku przyszywamy ją do tylnej części. W kolejnym kroku wykonujemy przeszycia na nogawkach, po ich zewnętrznych krawędziach, na całej długości.

Kolejny krok wykonania dresów

Następnie zszywamy krawędzie wewnętrzne nogawek. Boki muszą być uszyte starannie i równo, ponieważ krzywe krawędzie będą później widoczne. W ten sposób wykonane zostały nogawki i można przejść do pozostałych elementów. W tym celu jedną nogawkę wywiniętą prawą stroną wkładamy do drugiej, która jest wywinięta na lewą stronę. Miejsce szycia trzeb dokładnie zaznaczyć szpilkami. Następnie wykonujemy szycie i odwracamy spodnie naprawą stronę.

Wykonie góry i wykończenie nogawek

W pasie dresów wszywamy gumę. Można w tym celu wykorzystać szeroką gumę ozdobną lub obszyć gumkę materiałem wykorzystanym do spodenek otrzymać jednolitą kolorystycznie całość. Ponieważ uszyte zostały spodnie dresowe, nogawki również dobrze jest wykończyć gumowymi mankietami. Dzięki temu spodnie zyskają sportowy charakter i będą bardzo wygodne. W ten sposób w domowym zaciszu uszyliśmy pierwsze spodnie. Każdy może je jeszcze w wybrany sposób ozdobić, w zależności od własnego gustu.