Jak obliczyć długość materiału? Poznaj nasz kalkulator krawiecki.

Jak obliczyć długość materiału? Poznaj nasz kalkulator krawiecki.

Kalkulator krawiecki – co kryje się pod tym pojęciem?

Nasz kalkulatora szycia to kompleksowy przewodnik po tkaninach. Może służyć Ci pomocą zawsze wtedy, gdy zastanawiasz się, ile materiału kupić na dany element garderoby, zasłony czy firany. Choć z czasem z pewnością nabierzesz wprawy w tym zakresie, na początku praktyczny kalkulator często okaże się przydatny.

Nasze obliczenia obejmują nie tylko najpopularniejsze projekty ubrań, ale także firany i zasłony. Pamiętaj jednak, że podawane przez nas wartości są uśrednione i nie uwzględniają ani Twoich osobistych preferencji, ani specyfiki konkretnych realizacji. Niemniej, stanowią pierwszy krok w procesie szycia własnej odzieży i dodatków.

Kalkulator do szycia firan oraz zasłon bazuje przede wszystkim na wymiarach okien. Zamiast podawać w tym przypadku uśrednioną ilość materiału, skupimy się po prostu na procesie jej wyliczania. Konkretnymi wartościami posłużymy się jednak przy projektach różnego rodzaju ubrań, ponieważ w mniejszym stopniu będą one od siebie odbiegać.

Jak obliczyć zużycie tkaniny? Poznaj nasz kalkulatora szycia firan i zasłon!

Aby obliczyć, ile tkaniny potrzebne Ci będzie do szycia firan lub zasłon, wykonaj następujące kroki:

1. Zaprojektuj swoje firany i zasłony szyte na wymiar

W pierwszej kolejności musisz oczywiście wybrać pożądaną tkaninę. W procesie decyzyjnym kieruj się naturalnie własnymi preferencjami estetycznymi, ale nie zapomnij też dopasować materiału do pozostałych elementów aranżacji, które powinny składać się na spójny wystrój wnętrz. Określ zatem:

 • kolor tkaniny,
 • ewentualny wzór,
 • fakturę materiału,
 • poziom zaciemnienia,
 • zakres cenowy.

Dzięki temu wybierzesz idealny materiał do swojego wnętrza. Jest to o tyle istotny etap, że każda tkanina będzie układała się nieco inaczej, a to wpłynie na jej zużycie.

2. Dopasuj do okien zasłony i firany szyte na wymiar

Ilość materiału niezbędna do uszycia firan czy zasłon zależy nie tylko od wybranej tkaniny, ale przede wszystkim od wymiarów okien. Nie pozostaje Ci więc nic innego jak określenie ich wysokości i szerokości. Zadanie nie powinno być szczególnie trudne, zwłaszcza że pierwsza z tych wartości jest zazwyczaj fabrycznie standaryzowana. Zdecyduj więc, czy materiał ma sięgać parapetu, czy podłogi, a następnie wybierz odpowiednią opcję w sklepie.

Nieco trudniejsza do określenia okaże się szerokość firan i zasłon. Aby ją obliczyć, zmierz karnisz i pomnóż jego długość 2 – 3 razy. W szacunkach należy bowiem uwzględnić marszczenie tkaniny. Powinno być ono tym większe, im bardziej delikatny i gładki materiał. Przykładowo – jeżeli karnisz ma 2 m, potrzebne Ci będzie 4 – 6 mb tkaniny.

3. Zdecyduj, jak wieszać zasłony i firany szyte na wymiar

Do dyspozycji masz wiele różnych sposobów mocowania firan i zasłon na karniszu. Możesz postawić przykładowo na:

 • taśmę 5 cm,
 • taśmę 8 cm,
 • przelotki,
 • flex,
 • tunel.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, więc warto dobrze zastanowić się nad tą kwestią. Wpłynie ona na dodatkową ilość materiału niezbędnego do wykonania firan bądź zasłon. Należy uwzględnić ją w wysokości tkaniny. Jak już wiesz, wymiar ten jest standaryzowany, więc bez problemu znajdziesz w sklepie idealny materiał dla siebie. Jego szerokość zostanie natomiast dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb na podstawie opisanych wyżej obliczeń.

Kalkulator krawiecki a poszczególne kreacje. Czy mb liczy się tak samo?

Skoro wiesz już, jak obliczyć ilość materiału potrzebnego do uszycia firan i zasłon, pora zastanowić się nad projektami odzieży. Nasz kalkulator uwzględnia kilka ogólnych kategorii z podziałem na dokładny rodzaj ubrań (np. różne długości rękawów itd.). Wyjaśniamy też, skąd biorą się konkretne wartości i jak je samodzielnie obliczyć. Pamiętaj, że jeśli obawiasz się błędów na etapie realizacji projektu, zawsze możesz dodać parę centymetrów materiału na ewentualne poprawki.

Jakie ubrania na miarę obejmuje nasz kalkulator?

Koszulka

Jak łatwo się domyślić – im dłuższy ma być rękaw koszulki, tym więcej materiału potrzebujesz do jej uszycia:

 • koszulka z krótkim rękawem – 1,3 mb,
 • koszulka z rękawem do łokcia – 1,4 mb,
 • koszulka z długim rękawem – 1,6 mb.

Warto pamiętać, że całkowita ilość materiału potrzebnego na koszulkę obejmuje długość rękawa i długość samej bluzki. Oznacza to, że jeżeli wartości te wynoszą kolejno np. 25 cm i 65 cm, tkanina powinna mieć przynajmniej 90 cm. Nie zapominaj jednak o zapasach na szew, wykończenie oraz odległości między formami. Możesz przeznaczyć na nie około 30- 40 cm. Suma tych wymiarów wynosi zatem mniej więcej 1,3 mb.

Bluza

Bardzo podobne zasady jak te opisane powyżej, dotyczą obliczania ilości materiału potrzebnego do uszycia bluzy. Wartość ta składa się z jej podstawowej długości – np. 80 cm – oraz długości rękawa – np. 60 cm. Do tego należy oczywiście dodać około 20 cm na szwy, odległości między formami i elementy wykończenia. W przypadku bluzy z kapturem do sumy dolicz jeszcze około 40 cm. Ostatecznie będziesz potrzebować:

 • bluza bez kaptura – 1,7 mb,
 • bluza z kapturem – 2,1 mb.

Kamizelka

Stosunkowo łatwo obliczyć ilość materiału potrzebną na kamizelkę. Suma powinna obejmować jej długość, 20 – 30-procentową rezerwę oraz tkaninę na ewentualną poszewkę. Daje to mniej więcej takie wartości:

 • kamizelka bez podszewki – min. 0,7 mb,
 • kamizelka z podszewką – min. 1,2 mb.

Koszula

Szyjąc koszulę, musisz uwzględnić nie tylko jej długość (np. 70 cm) oraz długość rękawów (np. 55 cm), ale także materiał niezbędny do stworzenia mankietów i kołnierzyka (dodatkowe 30 cm). Łącznie potrzebujesz więc:

 • koszula – min. 1,6 mb.

Sukienka

Określenie ilości materiału potrzebnego na sukienkę wymaga podania jej długości oraz długości jej ewentualnych rękawów. Jeżeli chcesz wykonać ją na podszewce, musisz oczywiście powiększyć rozmiar tkaniny o dodatkowy metr bieżący. Tak wyglądają konkretne wartości w przypadku określonych rodzajów sukienki:

 • sukienka bez rękawów – 1,4 mb,
 • sukienka z krótkim rękawem – 1,6 mb,
 • sukienka z długim rękawem – 1,9 mb.

Spódnica

Wymiar potrzebny do uszycia spódnicy powinien być po prostu równy jej długości. Do niej dolicz naturalnie 30-centymetrowy zapas na obszycie. Ostateczne wartości będą wyglądały mniej więcej następująco:

 • spódnica mini – 0,7 mb,
 • spódnica midi – 0,9 mb,
 • spódnica maxi – 1,2 mb.

Spodnie

Materiał niezbędny do uszycia spodni dobieraj w zależności od ich długości oraz długości ich paska. Nie zapomnij także o uwzględnieniu ewentualnych kieszeni i obowiązkowego zapasu na szew, odległości między formami oraz elementy wykończenia:

 • spodnie bez kieszeni – 1,3 mb,
 • spodnie z kieszeniami – 1,5 mb.

Żakiet

Ilość materiału potrzebnego na żakiet zależy od jego długości, długości rękawów i ewentualnej podszewki. Powinna też obejmować zapas na elementy do wykończenia marynarki (np. kieszenie czy kołnierz). Do szycia przygotuj się więc w taki sposób:

 • żakiet bez podszewki – min. 2,2 mb,
 • żakiet z podszewką – min. 3,4 mb.

 

Jak obliczyć długość materiału? Podsumowanie

Jak widzisz, obliczanie długości materiału potrzebnego do własnoręcznego uszycia firan, zasłon czy ulubionych części odzieży nie jest wcale takie trudne. Pamiętaj jedynie o tym, aby sugerowane przez nas wartości traktować z dystansem. W szacunkach zawsze należy bowiem uwzględnić specyfikę konkretnego projektu – na przykład wymiar okien czy własną sylwetkę. Pod uwagę weź również swoje możliwości w zakresie szycia oraz osobiste preferencje. Takie podejście pozwoli Ci tworzyć wymarzone kreacje!