Jak uszyć komin?

Jak uszyć komin?

Komin jest bardzo praktycznym elementem odzieży przydatnym od jesieni, aż po późną wiosnę. Doskonale chroni przed chłodem i zabezpiecza szyję przed niechcianym przeziębieniem. Przydaje się również podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Jak uszyć komin? Na szczęście szycie komina jest na tyle łatwe, że może to bez problemy wykonać nawet osoba początkująca w krawiectwie.

Kawałki materiału, nici i niezbędne akcesoria, aby uszyć komin

Przed przystąpieniem do pracy należy zmierzyć obwód głowy, dzięki temu będzie wiadomo, ile tkaniny trzeba kupić na przyszły komin. Materiał musi być dość elastyczny, ciepły i jednocześnie przewiewny. Do otrzymanego z pomiarów wyniku trzeba dodać około 4 cm, aby komin był wystarczająco luźny. Więcej tkaniny będzie potrzebne, gdy planowane jest wywinięcie materiału lub komin ma być zakładany na dwa razy oraz czy warstwy materiału mają być dwie, czy jedna. Komin dla dziecka powinien być szyty z tkaniny naturalnej, gładkiej, przyjemnej i delikatnej, która nie wywołuje podrażnień.

Jak uszyć komin krok po kroku?

Pierwszym krokiem jest wycięcie odpowiednich, prostokątnych kawałków materiału. Pamiętaj, że tkanina ma być rozciągliwa w szerz. Złóż oba kawałki prawą stroną do siebie. Wzdłuż dłuższych krawędzi tkaninę zepnij szpilkami w równych odległościach od siebie. Dłuższe krawędzie nie musza być podwinięte, natomiast krótsze boki możesz wcześniej podwinąć lub, jeśli materiał na to pozwala i się nie strzępi, zostaw je bez obróbki. Następnie równo ułożone prostokąty prawymi stronami zszyj na maszynie. Wykorzystaj do tego ścieg elastyczny, który będzie ładnie pracował przy późniejszym użytkowaniu komina. Sprawdź z każdej strony czy nie został nadmiar materiału, jeśli tak to delikatnie go przytnij. Po zszyciu przeciągnij materiał na prawą stronę.

Warstwy materiału w kominie dla dzieci i dla dorosłych

Wiele osób nie wie, jak uszyć komin, ponieważ ma problem z ustaleniem kolejności szycia przy kominie dwuwarstwowym. Jeśli planujesz uszyć komin z dwóch różnych materiałów musisz je dopasować do siebie pod względem właściwości fizycznych, czyli na przykład muszą mieć podobną elastyczność i rozciągać się w tym samym kierunku. Zawsze materiał łatwy w użyciu i przyjemny do szycia sprawi mniej problemów, zwłaszcza osobą stawiającym pierwsze kroki w krawiectwie.

Komin dla dziecka

Proces szycia komina dla dziecka zasadniczo nie różni się od komina dla dorosłych. Można jednak powstały otwór wokół obwodu głowy ozdobić kolorową nitką, oczywiście ściegiem elastycznym, aby komin był odpowiednio sprężysty. Dla urozmaicenia wywiń komin lub naszyj ozdobne łatki, guziczki, kokardki. Możesz również regulować wysokość komina, który będzie służył tylko jako szalik lub również zastąpi czapkę. Koniecznie sprawdź wszystkie cztery krawędzie czy szwy mają gładką strukturę i nie będą podrażniać delikatnej skóry najmłodszych dzieci. Zostawiając otwór na głowę obszyj go ściegiem krytym. Wybierając materiał dla dzieci zwróć uwagę na miękki minky. Kominy dziecięce i dla osoby dorosłej mogą być szyte z tkanin o jednolitych kolorach lub wykorzystaj dzianinę z fantazyjnymi wzorami.