Jak uszyć spódnicę z koła? - prosta spódnica z koła - bez wykroju!

Jak uszyć spódnicę z koła? - prosta spódnica z koła - bez wykroju!

Spódnica z koła zawsze wygląda efektownie i dziewczęco. Prezentuje się dobrze zarówno w wersji wieczorowej z weluru i zakładanej do szpilek, jak i sportowej noszonej razem z adidasami. Uszycie spódnicy z koła nie wymaga bardzo dużych umiejętności krawieckich, ale trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

Ile materiału będzie potrzebne do uszycia spódniczki?

Do wyliczenia ilość materiału potrzebny będzie obwód pasa oraz decyzja o długości spódnicy. W naszym przypadku będzie to odpowiednio 72 i 60 cm. Z uzyskanych danych obliczamy promień koła małego w pasie i dużego na dole spódnicy. Obwód w talii - 72 cm - należy podzielić przez 6 i od wyniku odjąć 1. Otrzymany wynik to 11. Następnie promień mnożymy razy dwa i dodajemy do niego podwojoną długość spódniczki. Czyli 2 x 11 dodać 2 x 60 równa się 144 cm. Do tego należy dodać centymetry odpowiadające szerokości gumki w pasie i ewentualnemu podwinięciu dołu spódnicy. Przyjmijmy, że na spódnicę o długości 60 cm potrzebny jest kwadratowy kawałek materiału o boku 150 cm. Niektóre krawcowe do obliczeń wykorzystują obwód bioder.

Prawidłowe złożenie materiału na spódnicę z koła

Sekret udanego szycia tkwi w odpowiednim złożeniu materiału. Tkaninę składamy na pół i jeszcze raz na pół, ale wzdłuż drugich boków, tak aby wszystkie krawędzie po złożeniu były tej samej długości. Następnie szukamy rogu, w którym nie ma pojedynczej warstwy materiału - jest tylko jeden. Od tego rogu będą prowadzone linie potrzebne do wytyczenia kół.

Rysowanie i wycinanie po wyznaczonych liniach

W pierwszym kroku od rogu materiału odmierzamy 11 cm. w kilku miejscach. Następnie używamy mydełko lub kredę krawiecką, aby połączyć ze sobą powstałe punkty. W kolejnym etapie rysujemy obwód koła oznaczający długość spódniczki. W celu jego wyznaczenia od rogu odmierzamy odcinek o długości - 11 dodać 60 - czyli 70 cm. Następnie odmierzamy przy małym promieniu dodatkowe centymetry na tunel do gumki i wycinamy materiał wzdłuż narysowanych linii.

Guma lub pasek spódnicy

W spódnicy przygotowanej według takiego przepisu nie występują szwy boczne. Jednak maszyna przyda się do wykonania pasa oraz wykończenia dołu. Kolejny raz mierzymy obwód talii, aby dobrze dobrać gumkę. Jeśli wybierzemy gumkę ozdobną, która ma być widoczna na zewnątrz, wystarczy ją przyszyć wzdłuż otworu w pasie, a nadmiar materiału spod spodu odciąć. Jeśli gumka będzie wciągnięta w tunel, to należy przygotować odpowiedniej szerokości zaszewkę. Można również w talii wszyć zamek kryty, jednak wymaga to większych umiejętności.

Jak obszyć dół spódnicy?

Jeśli dół ma nie być podwinięty, to wykrojenie spódnicy musi być bardzo staranne, aby nie było żadnych nierówności. Materiał można podwinąć i w ten sposób regulować długość spódnicy oraz zapewnić estetyczny wygląd wykończenia. Spódnica gotowa powinna ładnie się układać w równe, pionowe fale. Spódnica z koła pasuje do każdego typu sylwetki i może być uszyta z cienkich i grubszych tkanin na każdą okazję.