przelotki na zasłonach do montażu na karniszu

Jak samemu założyć przelotki do zasłon?

Trzeba również zadecydować czy zasłony będą pełniły funkcję jedynie dekoracyjną, czy mają stanowić skuteczną ochronę przed spojrzeniami z zewnątrz. W wielu domach rezygnuje się z jednoczesnego wieszania zasłon i firanek. Możliwości aranżacji okien jest bardzo dużo a efekt końcowy zależy od pomysłowości domowników.

Sposoby wieszania firan i zasłon 

Jak powiesić zasłony? Zasłony montuje się w oknach na kilka sposobów. Można to zrobić za pomocą popularnych żabek, do których zaczepia się zasłonki lub firanki. Wieszając, wykonuje się jednocześnie dekoracyjne zakładki. Szybszym rozwiązaniem jest wszycie specjalnej taśmy marszczącej, która po zamontowaniu nada firance lub zasłonce efekt falowania.

Innym lubianym sposobem wieszania zasłon jest wykorzystanie w tym celu okrągłych przelotek. Potrzebny jest karnisz z drążkiem oraz zasłona lub firanka z zamontowanymi przelotkami. Średnica przelotek musi być o około jednego centymetra większa niż szerokość drążka. Koniecznie trzeba te wielkości sprawdzić przed zakupem, aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania podczas wieszania, gdy okaże się, że przelotki mają za mały otwór.

Rodzaj przelotek stosowanych przy dekoracji okien

Dostępne przelotki różnią się od siebie materiałem, z jakiego są wykonane. Najczęściej jest to plastik lub metal. Również kolor przelotek może być różny i dobrze jest go dobrać do barwy materiału. Przy wyborze trzeba pamiętać o zachowaniu spójności wszystkich elementów, czyli zasłony, karnisza i przelotek.

Warto zwrócić uwagę, że zasłony mogą pełnić inne funkcje niż tylko dekoracja okien. Na przykład można zamontować kotarę na wannę lub prysznic. Zasłona to także sposób na oddzielenie jednego pomieszczenia od drugiego lub zasłonięcie wnęki, której nie chcemy pokazywać naszym gościom. W każdej z tych sytuacji kotarę można uszyć samodzielnie i wmontować w nią przelotki.

Zakładamy przelotki w zasłonach

Montaż przelotek należy zacząć od odpowiedniego przygotowania materiału przeznaczonego na zasłony lub firanki. W miejscu, w którym mają być zrobione otwory, trzeba zrobić zakładkę o szerokości większej niż średnica przelotki. Najlepiej, jeśli przelotka będzie symetrycznie oddalona od brzegów zakładki. Następnie zachowując równe odległości, około 10 do 15 centymetrów zaznaczamy punkty będące środkiem koła pod przyszłe otwory. Kolejnym krokiem jest odrysowanie koła poprzez przyłożenie przelotki do materiału. Ważne jest, aby koło odrysowywać po wewnętrznej stronie obręczy, a nie po zewnętrznej. Niestety koła narysowane po stronie zewnętrznej będą po prostu za duże i przelotki nie złapią tkaniny.  

Następnym etapem jest wycięcie ostrymi nożyczkami kół. W przygotowane otwory wkładamy przelotki, które zamykane są na zasadzie zatrzasku. Materiał jest już gotowy do zawieszenia w miejscu docelowym na wcześniej przygotowanym drążku.