Jak uszyć czapkę?

Jak uszyć czapkę?

W Internecie znajdziesz sporo pytań na temat tego, jak uszyć czapkę - zdecydowanie jest to jedna z bardziej lubianych części garderoby do uszycia. Nasz krótki opisowy tutorial pomoże Ci ustalić krok po kroku - czego potrzebujesz oraz jak się zabrać do uszycia czapki.

Jakie przyrządy przygotować i jakiego materiału użyć?

Uszycie czapki to dość proste zadanie, ale najlepiej zrobić to z pomocą maszyny. Dzięki temu z projektu na projekt będziesz zwiększać swoje krawieckie możliwości. Co przygotować przed rozpoczęciem pracy?

  • igły i nici (najlepiej te, które służą do szycia dzianin);
  • dobre krawieckie nożyczki;
  • miarę krawiecką;

Warto również wybrać odpowiedni materiał do szycia. Pamiętaj, że najwygodniejsza czapka to taka, która łatwo się rozciąga i pozwala dopasować do głowy. Zdecydowanie lepiej skorzystać zatem z dzianiny - będzie łatwiejsza do dopasowania i wybaczy ewentualne błędy początkującego w doborze rozmiaru. Z tego samego materiału możesz uszyć nie tylko czapkę, ale również komin, tworząc w ten sposób piękny jesienny komplet.

Tkaniny mogą się okazać zbyt mało rozciągliwe, by uszyć z nich czapkę. Dlatego lepiej z nich zrezygnować i wybrać jeden z rodzajów dzianiny.

Szyjemy czapkę - od czego zacząć?

Na początek najlepiej zmierzyć obwód głowy, by zyskać informację, jaki mniej więcej powinien być rozmiar materiału. Oczywiście inny będzie dla dziecka, inny dla dorosłego. Jednak przy niektórych mocno rozciągliwych materiałach można uszyć czapkę w rozmiarze uniwersalnym. Od obwodu głowy odejmujemy ok. 1 centymetr. Nie ma konieczności zostawiania zapasu na szwy - dobre dopasowanie zapewni w tym przypadku rozciągliwy materiał czapki.

Jeśli zatem obwód głowy wynosi 55 cm - materiał powinien mieć szerokość ok. 54 cm. Jeżeli materiał będzie za szeroki, czapkę można dość łatwo zwęzić. Na tej długości dzianina, z której szyjemy powinna być bardziej rozciągliwa. Warto o tym pamiętać, że ma się rozciągać nie na wysokość, a w drugą stronę.

Szycie czapki - najważniejsze informacje

Zanim przejdziemy do szycia - musimy wyciąć trzy prostokąty o długości dopasowanej do obwodu głowy (np. 54 cm), z czego pierwszy będzie najszerszy (stanowiący wysokość czapki) i dwa węższe - jeden o ok. 6-7 cm i drugi węższy o ok. 20-21 cm. Powstanie z tego prosta, estetyczna czapka.

Dwa większe prostokąty łączymy ze sobą na dłuższym boku za pomocą prostego ściegu. Ważne, by ten ścieg był elastyczny, można się tu posłużyć ściegiem prostym potrójnym. Można do tego użyć kawałków materiału w dwóch różnych kolorach - uzyskamy dzięki temu ozdobny efekt. Najmniejszy prostokąt możemy zaprasować do nieco mniejszej szerokości. Przyszywamy go elastycznym ściegiem kilka milimetrów od linii łączenia dwóch poprzednich materiałów. Zszywamy również elementy z drugiej strony, stanowiącej tę część czapki, która będzie noszona na czole.

Następnie zszywamy czapkę prawą stroną do prawej - pomijając przy tym ozdobną wypustkę. Przechodząc do zszycia górnej części czapki musimy podzielić nasz materiał na cztery takie same części w kształcie czterech łuków. Nad linią szycia trzeba zostawić centymetr na szew. Odcinamy nadmiar materiału centymetr nad linią szycia i zszywamy ściegiem prostym łuki, których powstaje czapka. Po odwróceniu na prawą stronę będzie prawie gotowa! Na koniec należy jeszcze delikatnie zszyć niedoszytą wypustkę.

Różne poziomy trudności

Czapkę można uszyć również w prostszy sposób, jeśli nie chcemy na niej żadnych ozdobnych elementów w postaci wypustek innego koloru. Wówczas wystarczy zrealizować jedynie część instrukcji dotyczącą zszycia dwóch kawałków materiału i wycięcia z tego łuków. Z pewnością powstanie z tego czapka świetnej jakości!