Jak uszyć sukienkę? - tutorial dla początkujących

Jak uszyć sukienkę? - tutorial dla początkujących

Noszenie projektu własnego wykonania to przyjemność. Jednak uszycie sukienki wymaga co najmniej podstawowych umiejętności. W tym wpisie pokażemy, jak możesz to zrobić w dość prosty i przyjemny sposób. 

Czego potrzebujesz do uszycia sukienki?

Przyda Ci się większy kawałek materiału na sukienki o wybranym przez Ciebie wzorze i kolorze. Zdecydowanie lepiej pójść w stronę dzianiny, która jest bardziej elastyczna i łatwiej w niej ukryć ewentualne niedociągnięcia. Tkanina jako materiał mało rozciągliwy może być problematyczna podczas dopasowywania rozmiaru. Oprócz tego niezbędna będzie oczywiście maszyna do szycia a także podstawowe akcesoria krawieckie: nożyczki, nici, igły, szpilki, miarka krawiecka. Przyda Ci się również fizelina o grubości ok. 1,5 cm do podklejenia dekoltu. 

W przypadku każdego projektu najważniejszy jest wykrój. Jego samodzielne wykonanie to wyższa szkoła krawieckiej jazdy, dlatego na początku swojej drogi możesz skorzystać z gotowego wykroju. Nasz projekt zakłada uszycie prostej sukienki w literę A. Pamiętaj jednak możesz w nim dokonywać własnych modyfikacji. 

Szycie sukienki krok po kroku

Warto uporządkować wszystkie działania, aby do realizacji prac przy sukience nie wkradł się chaos. Należy zacząć oczywiście od wykroju. Zakładamy, że korzystasz z gotowego, dlatego pominiemy jego tworzenie w tym tutorialu. 

Wycinanie materiału

Ułóż krój na materiale a następnie przymocuj go z pomocą wcześniej przygotowanych szpilek. Materiał, z którego wytniesz swoją sukienkę powinien być złożony na pół. Tylko przód sukienki wytniesz tak, by po rozłożeniu stanowił całość. Tył rozrysuj na materiale w jednej części. Po wycięciu otrzymasz dwa osobne kawałki materiału w postaci prawej i lewej strony sukienki. Należy również uwzględnić zapasy na szew. Jeśli Twój gotowy wykrój ich nie uwzględnia, dodaj 1,5 cm na linii, na której materiał należy połączyć oraz 2 cm na podwinięcie spódnicy. 

Do czego przyda się fizelina?

Nasz projekt zakłada łuki na dzianinie w okolicach ramion oraz dekoltu. Jeśli podkleisz ich krawędzie z pomocą fizeliny, znacznie łatwiej będzie Ci je ze sobą zszyć. 

Szycie

Po wycięciu wykroju zszywamy ze sobą dostępne części materiału. Wykonaj to ściegiem owerlokowym i używaj do tego specjalnych nici do dzianiny. To znacznie ułatwi Ci pracę. Materiał zszywaj prawymi stronami do siebie. To sprawi, że linie szwów pozostaną - tak jak powinny - po lewej stronie. Pilnuj przy tym odpowiedniej szerokości szwu i trzymaj się konkretnego wykroju. W tym projekcie jest delikatne wcięcie w talii i nieco szerszy obwód u dołu spódnicy. 

Co z rękawami?

Jeśli wykrój Twojej sukienki zakłada rękawy - nieco więcej pracy poświęć na górę sukienki. Rękawy najpierw należy połączyć ze sobą, czyli zszyć je prawymi stronami tworząc szew z jednej strony. Zacznij od jego upięcia szpilkami - będzie znacznie wygodniej. Następnie doszyj go do góry sukienki uważając przy tym na to, by było to zrobione równo. 

Podwinięcie spódnicy

Jeśli już szkielet sukienki jest gotowy możesz przejść do wykończenia jej dolnej części. Obróć materiał na prawą stronę, tak, aby ścieg powstawał na lewej stronie materiału. Spódnica będzie wyglądać estetycznie, jeśli szew pojawi się ok 2,5 cm od krawędzi. 

Dopracowanie dekoltu

Jeśli chcesz delikatnie ozdobić swoją sukienkę, możesz to zrobić z pomocą delikatnego paska z dzianiny. Wówczas sukienka będzie miała delikatną lamówkę w okolicach dekoltu. W tym celu musisz zmierzyć jego obwód i wyciąć z materiału o innym kolorze pasek o grubości ok. 2 cm. Do tego jeszcze pasek z materiału, z którego powstała sukienka o grubości ok. 6 cm. Należy zszyć je ze sobą, a potem doszyć do krawędzi dekoltu. W ten sposób powstanie pięknie ozdobiona góra. 

O czym pamiętać podczas szycia?

Gratulacje! Twoja sukienka jest gotowa. Jeśli dopiero zaczynasz szyć, zwróć uwagę, by szwy były estetyczne i zawsze pojawiały się z lewej strony (chyba, że inaczej zakłada Twój projekt i mają być elementem ozdobnym). Możesz dowolnie bawić się ozdobami sukienki. Na początku warto pójść w stronę prostych, ale znaczących ozdób, np. szlufki do paska, ozdoby w miejscu rękawów lub zabawa doszywanymi na wierzchu kieszeniami. Nie są to trudne prace, a mogą sprawić wiele radości i odmienić Twój projekt. 

Pamiętaj także, aby odpowiednio dobierać rozmiar. Czasem warto kupić odrobinę więcej materiału. Jeśli nie masz pewności co do rozmiaru, skorzystaj z nieco większego wykroju. Dociąć go zawsze możesz, powiększyć już niekoniecznie. Baw się dobrze!